Królik gryzie meble i kable. Jak oduczyć królika gryzienia wszystkiego?

Królik gryzie dywan, koce, poduszki

Jeśli jesteś opiekunem królika, to na pewno spotkałeś się z jego zamiłowaniem do gryzienia wszystkiego – mebli, kabli, a nawet dywanów. Choć może to być frustrujące, nie jesteś sam. Sposoby na to, jak oduczyć królika gryzienia to jeden z najczęściej poszukiwanych tematów przez właścicieli tych zwierząt. Jak każdy gryzoń, ma on ma naturalną potrzebę żucia, która w domu często przekształca się w kosztowne zniszczenia.

Warto jednak pamiętać, że o ile takie zachowanie może prowadzić do uszkodzeń materialnych, to znacznie poważniejszym zagrożeniem są potencjalne wypadki. Gryzienie kabli i innych niebezpiecznych przedmiotów to przepis na tragedię. Przygotowanie mieszkania nie tylko chroni nasze rzeczy, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo pupilowi. Jak więc skutecznie oduczyć królika gryzienia wszystkiego, co wpadnie mu w pyszczek? 

    Dlaczego królik gryzie dywan, meble, kable i wszystko inne?

    Królik gryzie kable, meble i wszystko co w zasięgu jego pyszczka, ponieważ wynika to z jego natury. Gryzonie czują ciągłą potrzebę żucia – zajęczaki w ten sposób ścierają swoje zęby, które nieustannie rosną. Żyjące na wolności zające przeżuwają zioła, trawy i inne rośliny. Gdy domowym królikom brakuje takich składników w diecie lub są znudzone, zadowalają się gryzieniem krat od klatki, ubrań, pościeli czy dywanu. 

    Samo żucie jest więc zupełnie naturalne dla tych stworzeń i potrzebne do zachowania zdrowia. Możesz jednak wpłynąć na to, co będzie mielił pyszczek Twojego czworonożnego przyjaciela. Zrozumienie powodów gryzienia nietypowych (z naszego punktu widzenia) przedmiotów to podstawa do oduczenia pupila niepożądanych zachowań. Najczęściej żucie wszystkiego przez królika to wynik diety ubogiej w sianko i zioła oraz nudnego harmonogramu dnia, w którym brakuje zabawy z opiekunem i angażującej rozrywki.

    Jak oduczyć królika gryzienia i zabezpieczyć przed nim nasz dom?

    Przede wszystkim nie da się oduczyć królika gryzienia i żucia, ponieważ wynika to z jego natury i jest absolutnie potrzebne dla gryzonia. Możemy jednak sprawić, aby pupil nie gryzł dywanów, mebli, kabli i ścian. Zamiast tego jesteśmy w stanie przekierować jego zainteresowanie na przedmioty, które mu wyznaczymy – np. zabawki i pożywienie.

    W procesie oduczania królika gryzienia wszystkiego co widzi kluczowe jest zabezpieczenie domu. To bezpieczeństwo nie tylko dla rzeczy materialnych, ale i dla samego zwierzęcia. Żucie przez zajęczaka kabli to prosta droga do tragicznego wypadku, dlatego odpowiedzialny opiekun powinien zadbać o prawidłowe osłonięcie wszystkich wystających przewodów. 

    Przy zabezpieczeniu domu warto pomyśleć także o ochronie mebli, listew, dywanów, a nawet ubrań czy pościeli. Kompleksowe podejście sprawi, że Twój pupil będzie mógł swobodnie biegać po większej przestrzeni w mieszkaniu i eksplorować. Z czasem królik oduczy się gryzienia wszystkiego i skupi się na rozrywkach, które mu zapewnisz. 

    Zapewnij królikowi odpowiednią ilość siana

    Odpowiedzialny opiekun powinien pozwolić zajęczakowi na spełnianie jego naturalnych potrzeb, do których należy żucie i gryzienie. Tu z pomocą przychodzi siano. Musi ono stanowić ok. 80% codziennej diety. Zazwyczaj to właśnie zbyt mała podaż tego składnika jest powodem, dlaczego królik gryzie dywany, kable i meble. To, jakie sianko wybrać, zależy od wieku zwierzęcia – młode osobniki powinny dostawać odmiany bogate w białko i wapń (np. susz z lucerny). Starszym pupilom można śmiało podawać np. siano tymotkowe czy wersje z koniczyny.

    Dowiedz się więcej: Jakie siano dla królika jest najlepsze?

    Na rynku dostępne jest wiele wersji sianek, dlatego jeśli Twój podopieczny nie chce jeść tego wybranego przez Ciebie, spróbuj innej odmiany.

    Do oduczenia królika gryzienia wszystkiego pomocne będą też zabawki. Wiszący paśnik w formie kuli będzie wówczas strzałem w dziesiątkę. Wyciąganie sianka z karmnika zaangażuje pupila i zajmie go na dłuższą chwilę, zaspokajając przy tym potrzebę żucia i gryzienia.  

    Zabezpiecz najbardziej wrażliwe miejsca

    Co zrobić, żeby królik nie gryzł mebli, kabli, dywanów i innych przedmiotów? Najprostszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie miejsc narażonych na zęby pupila. Choć z pewnością pochłonie to nieco środków, odzyskasz w ten sposób spokój ducha i upewnisz się, że Twojemu zwierzakowi nic nie grozi – zwłaszcza, gdy na chwilę spuścisz go z oczu. 

    Ochrona kabli i przewodów elektrycznych

    Królik gryzie kable przede wszystkim dlatego, że kojarzą mu się one z korzeniami. Te zaś w naturalnym środowisku przeszkadzały w budowie tuneli i podziemnych przejść. Zajęczaki więc czują podświadomą potrzebę zanurzenia zębów w przewodach, które spotkają na swojej drodze. 

    Jak oduczyć królika kabli? Najprościej jest upewnić się, że pupil w ogóle nie będzie miał z nimi styczności. Wszystkie leżące i nisko zwisające przewody należy więc poukładać z dala od zasięgu pyszczka zwierzęcia. Kable, które są w danym miejscu na stałe (np. od routera, zasilacza czy telewizora) można przymontować do ściany albo mebli za pomocą wkręcanych lub przyklejanych haczyków. 

    Wizja stałego podwieszenia przewodów do Ciebie nie przemawia? Możesz więc skorzystać z klatki modułowej dla gryzoni. Takie rozwiązanie pomoże Ci również w sytuacji, gdy królik gryzie meble, kuwetę, choinkę czy ściany. Dzięki przenośnemu wybiegowi jesteś w stanie stworzyć pupilowi bezpieczną przestrzeń, pozbawioną zagrożeń. 

    Co zrobić, żeby królik nie gryzł kabli, których nie można podwiesić ani odgrodzić? Wówczas warto skorzystać z solidnych, plastikowych osłonek na kable. Ochroni on zwierzę przed porażeniem prądem w sytuacji, gdy zanurzy swoje zęby w przewodzie. Tego typu zabezpieczenia są też stosunkowo trwałe, dlatego jeśli królik zacznie gryźć kable otoczone osłonką, z pewnością zauważysz ślady i zyskasz czas na reakcję. 

    Zabezpieczenie dywanu i wykładziny

    Odpowiedzią na pytanie dlaczego królik gryzie dywan jest jego natura. Zajęczaki są przyzwyczajone do życia w norach, zatem kopanie i gryzienie mają we krwi. Pewnym rozwiązaniem na królika gryzącego koc, pościel, podkład, ubrania i inne tkaniny jest podarowanie mu kilku zniszczonych materiałów, które może swobodnie rozrywać.

    W przypadku dywanów, mających być ozdobą domu, sprawa się komplikuje. Ochronę cennych dla Ciebie akcesoriów z tkanin możesz rozpocząć od zabezpieczenia krawędzi. Na krańcach dywanu rozstaw sofę, szafkę czy inne meble. Pozostałe końce możesz spróbować przykryć np. ciężką donicą. Warto również zaopatrzyć się w plastikową matę na podłogę. Skutecznie zabezpieczy ona dywan przed gryzącym królikiem.  

    Co jeszcze możesz zrobić, gdy królik wszystko gryzie? Przekierować jego uwagę! Poza podarowaniem mu starszych, podniszczonych dywanów i koców (szczególnie tych z puchatej tkaniny – cieszą się większych zainteresowaniem zwierząt), warto wykorzystać też digging boxy. Takie zabawki to angażujące akcesoria, które z powodzeniem wykonasz samodzielnie w domu. Więcej o nich znajdziesz w dalszej części tekstu! 

    Ochrona mebli i listew przypodłogowych oraz ściany

    Jeśli Twój królik gryzie meble, prawdopodobnie szuka twardych powierzchni, by ścierać zęby. W takim scenariuszu zajęczak często też wybiera kraty od klatki, a nawet ściany. Jak go tego oduczyć? Najlepszą metodą jest zabezpieczenie wszystkich rogów i wrażliwych miejsc mebli przy użyciu folii ochronnych przeciw drapaniu. To tania i nieinwazyjna opcja – maty łatwo przyczepić, a po ściągnięciu nie zostawiają śladu. Z łatwością można je również przyciąć i dopasować do każdego miejsca. Dzięki przezroczystej konstrukcji folia nie wpływa na wystrój pomieszczenia. 

    Gdy królik gryzie dywan i tapetę, z pewnością niedługo zainteresuje się także listwami. Jednym z najprostszym sposobów na zabezpieczenie tej przestrzeni jest przytwierdzenie kawałków drewna lub fragmentów desek wzdłuż listew. Tego typu zabezpieczenie wymaga nieco wprawy, ale jest solidne i estetyczne.

    Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i taka opcja nie wchodzi w grę, możesz rozważyć przymocowanie kawałków kartonu. Choć wizualnie nie prezentują się najlepiej, spełniają swoje zadanie równie skutecznie, chroniąc listwy przed zniszczeniem. Ważne, aby takie rozwiązanie było stabilne i nie pozwalało królikowi na szybkie usunięcie zabezpieczenia. Dzięki temu Twój pupil będzie mógł cieszyć się wolnością, a Ty spokojem, wiedząc, że nie uszkodzi listew.

    Pozytywne wzmocnienie bodźców pomaga oduczyć królika gryzienia mebli

    Wykorzystaj pozytywne wzmocnienie bodźców u pupila

    Podczas oduczania królika gryzienia unikaj negatywnych bodźców. Takie metody to prosta droga do zestresowania zwierzęcia i budowy w nim strachu przed właścicielem. Nie przyniesie również długoterminowych efektów – gdy tylko znikniesz z pola widzenia pupila, ten wróci do obgryzania wszystkiego dookoła. 

    Co więc zrobić, by królik nie gryzł mebli, kabli, kuwety, a nawet poduszek czy pościeli? Wykorzystaj trening z pozytywnym wzmocnieniem. Odwróć uwagę zwierzaka od niszczenia, a gdy to zrobi, nagradzaj go smakołykiem, przytulaniem lub zabawą. Budowanie skojarzenia między rezygnacji z gryzienia a nagrodą sprawi, że pupil będzie chciał powtarzać pożądane zachowanie. 

    Konsekwencja w treningu zaowocuje oduczeniem królika gryzienia wszystkiego, co spotka na swojej drodze. Pamiętaj – nie poddawaj się! Twój podopieczny będzie potrzebował nieco czasu, by pojąć nowe zasady.

    Zapewnij swojemu królikowi ciekawe otoczenie i wystarczająco dużo rozpraszaczy

    Zanim wyeliminujesz niszczycielskie zapędy swojego pupila musisz zrozumieć, dlaczego królik wszystko gryzie. Często powód jest banalny – zwierzę się nudzi i próbuje zwrócić Twoją uwagę. Jak temu zaradzić? Stwórz mu ciekawe otworzenie, w którym będzie spełniony. Urozmaicone środowisko wcale nie musi być drogie. Możesz zbudować je z gotowych komponentów dostępnych w sklepach lub własnoręcznie wykonać atrakcyjne zabawki.

    Polecamy wykorzystać przedmioty, które masz już w domu. Puste rolki po papierze lub kartony warto napełnić sianem i dodać do nich smakołyki, aby stworzyć swoistą „skarbnicę” do eksploracji. Z stare pluszaki, bawełniane ściereczki czy ręczniki mogą posłużyć za budowę mini tuneli, w które pupil będzie wbiegać i wybiegać.

    Możesz również stworzyć tzw. „digging box”, czyli swego rodzaju piaskownicę, w której królik będzie mógł kopać, żuć i szukać ukrytych smakołyków – to świetna rozrywka angażująca jego zmysły.

    Nie masz czasu na DYI? Na rynku znajdziesz całą pulę zabawek przeznaczonych dla królików. To produkty zaprojektowane z myślą o zajęczakach i ich potrzebach, dlatego zapewniają pupilowi odpowiednie bodźce. Są też bezpieczne dla ich zdrowia (np. zębów), więc masz pewność, że zabawka nie tylko pomoże ograniczyć problem gryzienia wszystkiego przez królika, ale też nie zrobi mu krzywdy.

    Brakuje Ci pomysłu? Zobacz pełną listę naszych ulubionych zabaw z królikiem i wybierz swoją ulubioną. PS w tekście od razu podpowiadamy, które zabawki są naszym zdaniem najlepsze zabawki, więc nie będziecie musieli szukać😊

    Regularnie poświęcaj czas swojemu zwierzakowi

    Wspomnieliśmy już, że królik, który gryzie wszystko, często szuka uwagi lub ma zbyt mało bodźców w swoim otoczeniu. Wspólne chwile spędzone na interakcji i zabawie, a także możliwość wyjścia na zewnątrz, pozwolą zaspokoić jego potrzeby i rozładować energię. 

    Staraj się, by poświęcać pupilowi czas każdego dnia. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie podarować mu tyle uwagi, rozważ adopcję kolejnego królika. Dzięki kompanowi do zabawy zredukujesz ryzyko gryzienia ubrań, kocy, mebli i wszystkiego co wpadnie zwierzakowi w pyszczek.

    Pamiętaj o kastracji swojego pupila

    Chcąc oduczyć królika gryzienia wszystkiego, rozważ kastrację. Hormony mają duży wpływ na jego zachowanie, a brak zabiegu może prowadzić do gryzienia mebli, kabli czy innych przedmiotów. Ponadto, ryzyko wystąpienia nowotworu macicy u niewykastrowanych samic po skończeniu 4. roku życia osiąga aż 60%. Brak kastracji może prowadzić również do szeregu innych, potencjalnie śmiertelnych chorób.

    Po zabiegu należy dać pupilowi nieco przestrzeni i zaczekać na ustabilizowanie hormonów. Kilka tygodni powinno wystarczyć, by móc zaobserwować pozytywne zmiany w jego zachowaniu.

    Nawet, gdy królik wszystko gryzie, pamiętaj o wyrozumiałości i cierpliwości

    Oduczenie królika gryzienia wszystkiego, co napotka na swojej drodze, może wymagać czasu i cierpliwości. Zniszczone meble, kable czy dywan mogą wiązać się z pewnymi kosztami, ale pamiętaj, że królik nie robi tego na złość. Jego potrzeba gryzienia wynika z jego natury i jest całkowicie naturalnym zachowaniem. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja w działaniu oraz wyrozumiałość wobec zwierzaka. Zmiana jego nawyków to proces, który z pewnością przyniesie pozytywne efekty, jeśli będziesz działać konsekwentnie i z miłością.

    Komentarze

    Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *