Czemu królik je swoje bobki? Królicza koprofagia

Czemu królik je swoje bobki? Królicza koprofagia

Widok królika zjadającego własne odchody może wywoływać w wielu właścicielach zdziwienie oraz obrzydzenie. W końcu patrząc z perspektywy człowieka takie zachowanie jest co najmniej nienaturalne. Jeżeli spotkałeś się z takim zachowaniem ze strony swojego zwierzaka to musisz wiedzieć, że Twój królik je swoje bobki nie bez powodu i dla zajęczaków koprofagia jest w pełni naturalnym zjawiskiem. Czemu króliki jedzą swoje bobki i czym są cekotrofy u królika?

Zdrowe króliki jedzą swoje odchody po to, aby uzupełnić niedobory poszczególnych substancji odżywczych. Wysokie stężenie witamin i minerałów występuje w tak zwanym kale nocnym, natomiast nie ma ich w odchodach wydalanych przez króliki w ciągu dnia. Jeżeli zauważysz, że Twój królik je odchody, postaraj się zaobserwować jak one wyglądają i kiedy dokładnie są zjadane.

Spis treści:

Odchody królika można podzielić na dwa rodzaje. Te, które widzimy najczęściej to tak zwane królicze bobki, określane również jako kał dzienny. Przybierają one postać twardych, okrągłych kulek w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. Króliki wydalają je w największych ilościach w ciągu dnia, szczególnie w trakcie jedzenia siana. Ze względu na fakt, że bobki składają się wyłącznie z nieprzydatnych dla organizmu królika substancji, zwierzaki ich nie zjadają.

Drugi rodzaj króliczych odchodów to cekotrofy, inaczej kał nocny, który przybiera zupełnie inną postać niż kał dzienny. Cekotrofy są zazwyczaj miękkie, posklejane i wydzielają odpychający dla człowieka zapach. Te niezbyt przyjemne wrażenia węchowe wynikają z tego, że cekotrofy to sfermentowany pokarm, który był gromadzony w trakcie procesu trawienia w jelicie ślepym. 

Mimo tego, że z naszej ludzkiej perspektywy jedzenie odchodów jest obrzydliwe i niezrozumiałe, to musimy zrozumieć, że w skład zjadanych przez króliki cekotrofów wchodzi wiele witamin, kwasów tłuszczowych oraz białek, które stanowią niezbędny element króliczej diety i ich zjadanie świadczy jedynie o zdrowiu zwierzęcia.

Pamiętaj, że jedzenie cekotrofów przez królika jest odruchem instynktownym i bezwarunkowym. W momencie, gdy są one w drodze do odbytnicy, do mózgu zwierzęcia wysyłany jest sygnał neurologiczny, który w naturalny sposób skłania królika do spożycia cekotrofów.

Dlaczego, gdy królik je swoje odchody zazwyczaj świadczy to o jego zdrowiu?

Uznaje się, że zdrowy królik je swoje odchody w nocy lub nad ranem. Jeżeli zauważysz, że Twój zwierzak zjada swoje cekotrofy w tych częściach dobry, to świadczy to wyłącznie o jego zdrowiu. Kał nocny stanowi naturalne uzupełnienie diety Twojego królika i dzięki temu, że jest on powrotnie wprowadzany do organizmu zwierzęcia, nie musisz martwić się o suplementację uzupełniającą niedobory poszczególnych składników odżywczych u królika.

UWAGA OD REDAKCJI

Zdarzeniem, które powinno wzbudzić Twoją czujność jest sytuacja, gdy zauważysz, że Twój królik je kupy w ciągu dnia. Spożywanie przez zwierzaka kału dziennego może świadczyć o problemach behawioralnych lub o nieprawidłowo zbilansowanej diecie. Natomiast jeśli dostrzeżesz, że królik zjada cekotrofy w późnych godzinach porannych lub popołudniowych, może to wskazywać na jego problemy z trawieniem lub na zbyt dużą ilość spożywanego pokarmu
suplementy na wzmocnienie królika

Funkcjonowanie naszego pupila możemy wspomóc zapewniając mu odpowiedni pokarm. Polecamy sprawdzone suplementy Crispy Sticks (klik), które wspomogą organizm naszych króliczków od środka!

Niezależnie od tego, jaki rodzaj odchodów Twój królik zjada w ciągu dnia, warto cyklicznie konsultować to z weterynarzem. Pamiętaj, że przewód pokarmowy królików jest bardzo wrażliwy i jakiekolwiek problemy z trawieniem czy wydalaniem mogą skutkować szybkim pogorszeniem stanu zdrowia zwierzęcia, a często również śmiercią.

Co jeżeli mój królik nie zjada swoich cekotrofów?

Jeśli Twój królik nie je cekotrofów lub część jego odchodów zostaje po nocy w klatce, najprawdopodobniej świadczy to o tym, że jest niewłaściwie karmiony. Dieta, która składa się ze zbyt dużej ilości warzyw, owoców czy gotowych mieszanek dostępnych w sklepach zoologicznych może prowadzić do problemów trawiennych oraz przyczyniać się do rozwoju otyłości, która jest częstym problemem u królików.

W takiej sytuacji skonsultuj dietę swojego zwierzaka z weterynarzem lub ustal plan karmienia uwzględniający fakt, że podstawą króliczej diety powinny być zioła, siano oraz gałązki.

Jeżeli natomiast nie widzisz tego, że Twój królik zjada odchody, ale nie dostrzegasz również pozostałych po nocy cekotrofów, to z pewnością wszystko jest w porządku.

Wielu właścicieli nie ma świadomości, że koprofagia u królików jest zjawiskiem powszechnym, ponieważ ich zwierzaki zjadają swoje odchody w nocy, gdy właściciele po prostu tego nie widzą. Jeżeli więc nie dostrzegasz takiego zjawiska u swojego królika, to nie masz się czym martwić. Twój królik najprawdopodobniej dostosował się do Twojego rytmu dnia i zjada cekotrofy wtedy, gdy śpisz.

Podsumowanie

Koprofagia u królików jest naturalnym zjawiskiem, które świadczy o ich zdrowiu i prawidłowym rozwoju. Jeżeli zauważysz, że Twój królik miniaturka zjada swoje odchody w nocy lub nad ranem, to nie musisz się martwić. Natomiast w przypadku, gdy zwierzak je swoje kupy w ciągu dnia lub nie zjada cekotrofów, może to wskazywać na problemy trawienne, które w przypadku królików bardzo często wiążą się z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu gryzoni i zajęczaków. Specjalista będzie w stanie ocenić ewentualne nieprawidłowości zdrowotne Twojego królika i wskazać prawdopodobną przyczynę problemu.

Bibliografia

  • https://www.vetexotic.theclinics.com/article/S1094-9194(02)00024-5/fulltext
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7150213/
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780323484350000149?via%3Dihub
  • https://www.researchgate.net/publication/275519462_Collaborative_studies_on_caecotrophy_in_adult_rabbits_effect_of_feed_intake_and_methodology

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *