Jak dbać o łapy psa zimą? Czym smarować opuszki i je chronić?

Jak dbać o łapy psa zimą? Czym smarować opuszki i je chronić?

Niskie temperatury, spora ilość śniegu i posypane solą chodniki sprawiają, że w okresie jesienno-zimowym łapy naszych czworonogów są szczególnie narażone na pęknięcia i odmrożenia. Suche i popękane opuszki u psa mogą wywoływać u niego ból, prowadzić do rozwoju stanów zapalnych i problemów ze sprawnym poruszaniem się. Jeśli chcesz oszczędzić pupilowi bólu i uniknąć kosztownych wizyt w gabinecie weterynaryjnym, zapoznaj się z informacjami zawartymi w naszym artykule. Dzięki temu dowiesz się, czym smarować łapy psa zimą, jak zabezpieczać je przed mrozem oraz jakie produkty mogą okazać się przydatne, gdy opuszki Twojego pupila są suche i szorstkie.

Jak zabezpieczyć łapy psa zimą przed mrozem i solą?

Pamiętaj, że systematyczne dbanie o psie łapy i zabezpieczanie ich przed mrozem jest znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne niż leczenie skutków zaniedbania pupila. Aby uniknąć odmrożenia i uszkodzenia delikatnych, psich opuszków, zadbaj o przygotowanie czworonoga na nadchodzące mrozy i zastanów się, jaki plan pielęgnacji psich łap będzie najlepszy i najskuteczniejszy w przypadku Twojego pupila. 

1. Przygotuj psie łapy na zimę odpowiednio wcześniej

Opuszki u psa mają kontakt z różnorodnym podłożem przez cały rok, przez co są szczególnie narażone na powstawanie urazów czy pęknięć. Przed nadejściem niższych temperatur, sprawdź stan łap psa pod kątem występowania jakichkolwiek niepokojących zmian. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nawet drobne zranienie czy przetarcie w kontakcie z mrozem lub rozsypaną na chodniku solą może sprawić Twojemu psiakowi ból i skutecznie zniechęcić go do zimowych spacerów.

Kolejnym etapem przygotowania psich łap na nadchodzące mrozy jest podcięcie pazurów i skrócenie zbyt długiej sierści między nimi. Oczywiście wtedy, gdy jest to potrzebne. Niektórym psom pazury ścierają się same w trakcie spacerów na twardym podłożu, a czworonogi z krótką sierścią zazwyczaj nie wymagają jej podcinania.

Mimo że o długość pazurków psa powinniśmy dbać cały rok, to jest to szczególnie istotne zimą. W trakcie spacerów lód, sól i inne zanieczyszczenia przyczepiają się do naszych butów i tak samo dzieje się z łapami psa. O ile my ściągamy nasze obuwie po powrocie do domu, to psiak najczęściej wylizuje łapy, żeby dokładnie je oczyścić. W efekcie wszystkie zanieczyszczenia, które znajdowały się na drodze mogą wylądować w żołądku Twojego pupila.

2. Skróć spacery na czas wyczuwalnych mrozów

Niskie temperatury mobilizują Cię do założenia ciepłej kurtki i zakrytych butów, a Tobie i tak jest zimno? Pamiętaj, że gdy wychodzisz z psem na dwór, to może on odczuwać chłód jeszcze dotkliwiej niż Ty, a najbardziej wystawioną na mróz częścią ciała czworonoga są właśnie jego łapy. O ochronę przed zimnem należy zadbać również wtedy, gdy pies spędza zimę w budzie. W czasie dotkliwych mrozów, postaraj się zapewnić mu odpowiednią temperaturę w miejscu, w którym śpi i unikaj zbyt częstego wywoływania go na zewnątrz.

Chcesz ocieplić kojec swojego zwierzaka?
Zobacz nasz ulubiony poradnik samodzielnego ocieplania psiej budy!

Długie spacery w trakcie bardzo niskiej temperatury mogą być dla Twojego pupila szkodliwe i prowadzić do odmrożeń i owrzodzeń w dolnych kończynach.

Gdy temperatura spada znacznie poniżej zera, to o wiele lepszym rozwiązaniem są częstsze i krótsze spacery niż jednorazowe, dwugodzinne wyjście. W czasie ekstremalnych mrozów postaraj się zrezygnować z długiej zabawy z psem na dworze, a zamiast tego pobaw się z nim w domu. Czas bardzo niskich temperatur nie trwa w naszym kraju zbyt długo, więc Twój pies z pewnością wytrzyma ten czas bez biegania po parku, a jego łapy będą Ci za to wdzięczne.

3. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie opuszków swojego pupila

W naturalnych warunkach opuszki psa nie potrzebowałyby dodatkowego nawilżenia. Pamiętaj jednak, że środowisko, w którym żyjemy nie jest dla nich pierwotne, a psie łapy nie są ewolucyjnie przystosowane do bezpośredniego kontaktu z solą oraz różnymi chemikaliami stosowanymi w okresie zimowym do odśnieżania i odladzania.

Aby zima nie pogorszyła kondycji łap Twojego pupila, wypróbuj dostępne na rynku preparaty nawilżające lub natłuszczające, które zawierają w składzie wazelinę, parafinę, witaminy A i E lub naturalne woski roślinne. Najlepsze efekty zobaczysz wtedy, gdy będziesz używać tego typu środków przed każdym, zimowym spacerem z pupilem.

3.1 Czym smarować opuszki psa?

Dużą popularnością cieszą się preparaty dedykowane ochronie psich łap, zawierające w składzie naturalne substancje, takie jak wosk pszczeli, który znany jest z właściwości regenerujących i nawilżających. Zaletą stosowania tego typu produktów jest łatwy sposób użycia oraz delikatny zapach, który nie będzie działał drażniąco i rozpraszająco na Twojego psa.

Krem do łapek dla psa możesz również przygotować samodzielnie z użyciem produktów dostępnych w większości drogerii i sklepów z naturalną żywnością. W skład takiej domowej maści wchodzą:

  • olej z nagietka,
  • olej z awokado, 
  • wosk pszczeli,
  • olej kokosowy.

Wszystkie produkty należy jedynie podgrzewać w rondelku do rozpuszczenia, a po ostudzeniu umieścić w szczelnym, najlepiej zakręcanym pojemniku. Domowa maść na suche i zimne łapy u psa jest pewnością dobrym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym, ponieważ raz zakupione produkty wystarczają nawet na kilkukrotne przygotowanie preparatu.

4. Zainwestuj w skarpetki lub buty dla psa na zimę (najlepsze zabezpieczenie dla wrażliwych ras czworonogów)

Skarpetki i buty dla psa na zimę nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, ale warto wziąć pod uwagę, że produkty tego typu stanowią najlepszą ochronę psich łap przed mrozem i wszelkimi zanieczyszczeniami. Zabezpieczenie psich łap z pomocą butów lub skarpet może okazać się niezawodnym rozwiązaniem dla właścicieli czworonogów szczególnie wrażliwych na zimno, a także psich seniorów o słabszej odporności.

Zanim zdecydujesz się na zakup skarpet lub butów dla Twojego pupila, sprawdź dokładnie jaki rozmiar będzie dla niego najodpowiedniejszy. Tego typu produkty mają zazwyczaj dołączoną tabelkę rozmiarów, którą wystarczy jedynie odnieść do wymiarów łapek psa w centymetrach. 

Pamiętaj, że chodzenie w butach nie jest dla psa naturalną czynnością, dlatego na samym początku pozwól mu pochodzić w nich w domu, a dopiero później w trakcie spacerów. Proces przyzwyczajania się do okrycia łapek może zająć zwierzakowi trochę czasu, a długość okresu adaptacyjnego będzie zależała od wieku i temperamentu Twojego pupila.

5. Przygotuj ręcznik i wycieraj łapy psa do sucha po każdym spacerze

Każdy zimowy spacer z psem powinien zakończyć się dokładnym wytarciem łap pupila. Aby sprawnie wyrobić ten nawyk, połóż niedaleko drzwi wejściowych przeznaczony dla psa ręcznik i przed każdym wejściem do domu wycieraj dokładnie jego łapki. Oczyszczenie opuszków i pazurów z lodu, zanieczyszczeń i soli sprawi, że pies nie będzie ich wylizywał, co zmniejszy ryzyko zatrucia pokarmowego, oraz zapobiegnie powstawaniu podrażnień na powierzchni psich łap.

Gromadząca się na powierzchni łapek sól może być ciężka do usunięcia. Jeżeli zauważysz, że po powrocie ze spaceru opuszki twojego pupila są oklejone zbryloną solą i lodem, to użyj do oczyszczania kończyn psa letniej wody. Po zanurzeniu łapek w wodzie, sól powinna ulec rozpuszczeniu i zabrać ze sobą wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby na koniec mycia dokładnie wytrzeć pupila ręcznikiem i zadbać o to, aby przed kolejnym spacerem był już całkiem suchy.

UWAGA OD REDAKCJI

Jeżeli Twój pies wyrywa się w trakcie wycierania łap ręcznikiem i nie jesteś w stanie nakłonić go do spokojniejszej reakcji, to wykorzystaj w tym celu psie przekąski. Częstowanie pupila czymś co mu smakuje może z czasem zmniejszyć jego negatywne skojarzenia z wycieraniem łapek. Po jakimś czasie może okazać się, że pies będzie czekał na tę czynność licząc na pochwałę i nagrodę.

Jeżeli Twój pies wyrywa się w trakcie wycierania łap ręcznikiem i nie jesteś w stanie nakłonić go do spokojniejszej reakcji, to wykorzystaj w tym celu psie przekąski. Częstowanie pupila czymś co mu smakuje może z czasem zmniejszyć jego negatywne skojarzenia z wycieraniem łapek. Po jakimś czasie może okazać się, że pies będzie czekał na tę czynność licząc na pochwałę i nagrodę.

Podsumowanie

Odpowiednia pielęgnacja łap psa zimą może uchronić Twojego pupila przed podrażnieniem oraz przesuszeniem delikatnych opuszków, których prawidłowa struktura jest niezbędna do sprawnego poruszania się psa. Jeżeli zauważysz suche i szorstkie opuszki u psa, postaraj się zadbać o wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, która może uchronić Twojego czworonoga przed podrażnieniami oraz bólem, utrudniającym codzienną zabawę i spacery.

Jeżeli masz wątpliwości, czym smarować opuszki psa i czy są one w dobrej kondycji, to umów się na wizytę kontrolną do sprawdzonego gabinetu weterynaryjnego. Specjalista może doradzić dedykowaną formę zabezpieczeń dla Twojego pupila.

Bibliografia

  • https://www.msdvetmanual.com/toxicology/salt-toxicity/overview-of-salt-toxicity
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4982575/
  • https://www.akcchf.org/canine-health/your-dogs-health/caring-for-your-dog/keeping-dogs-paws-healthy.html

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *