Łupież u królików: jak wygląda i jak leczyć chejletielozę u królika

Łupież u królików, znany jako chejletieloza, w pierwszej kolejności objawia się uporczywym swędzeniem i podrażnieniem skóry pupila.

Łupież wędrujący u królika (znany jako chejletieloza) z początku może wywoływać łagodne zaczerwienienie i swędzenie. Z czasem jednak zwierzę zaczyna usilnie się drapać i wygryzać się, doprowadzając do ran na ciele i wyłysienia niektórych obszarów. Chorobę można pomylić ze świerzbem oraz grzybicą, dlatego należy udać się do weterynarza, by potwierdził diagnozę. Na szczęście pasożytów można pozbyć się na stałe, choć kuracja trwa nawet kilka tygodni. Jak wygląda leczenie łupieżu u królika i czy człowiek jest narażony na zarażenie?

Spis treści:

Czym jest chejletieloza – popularny łupież u królika

Najprościej mówiąc, chejletieloza to wędrujący łupież u królika, a swoim wyglądem może przypominać świąd. Wywołuje ją pasożyt znany jako Cheiletiella parasitovorax, który zjada złuszczony naskórek zwierzęcia oraz wydzieliny skórne. 

Do głównych objawów łupieżu u królików zalicza się swędzenie skóry i jej zaczerwienienie. Choroba dzieli się na 2 typy:

  • łupież statyczny – spowodowany zbyt suchym naskórkiem. Pojawia się w jednym obszarze.
  • łupież wędrujący – jest wywoływany przez pasożyty Cheiletiella parasitovorax i przemieszcza się po całym ciele zajęczaka. Najczęściej rozpoczyna się w okolicach uszu i karku, a następnie wędruje w inne obszary.

Leczenie chejletielozy u królika należy zacząć od wizyty u weterynarza. Przepisze on leki neutralizujące chorobotwórcze pasożyty i zaleci dalsze kroki. 

Jak wygląda łupież u królików? Objawy i symptomy

Pierwsze objawy łupieżu u królika obejmują uporczywe drapanieskóry, wygryzanie sierści oraz podrażnione, zaczerwienione obszary naskórka. Łatwo zauważyć również białe płatki w sierści czworonoga. Choroba może przypominać świerzb lub grzybicę u królika, jednak pasożyty znajdują się na skórze, a nie w niej. Z tego względu objawem chejletielozy u królików są też płaty martwego naskórka. Uporczywe drapanie doprowadza także do ranek na naskórku, masowego wypadania sierści i powstawania łysych obszarów.

Najważniejszym objawem łupieżu u królika jest uporczywe swędzenie oraz podrażnienie naskórka

W jaki sposób możemy zdiagnozować chejletielozę?

Podstawowym krokiem do leczenia chejletielozy u królika jest prawidłowa diagnoza i określenie, jaki typ łupieżu ma podopieczny. Zaniepokoić powinny nas przede wszystkim zmiany w zachowaniu pupila, takie jak uporczywe drapanie czy wygryzanie sierści. Regularnie czeszmy też i obserwujmy zwierzę, by w porę wykryć białe płatki na jego ciele. 

Gdy zauważymy niepokojące znaki, musimy dokładnie przyjrzeć się naskórkowi zajęczaka. Łupież u królika najczęściej pojawia się na uszach, dlatego to właśnie tam sprawdzamy w pierwszej kolejności. Następnie badamy resztę ciała. Jeżeli zmiany skórne pojawiają się w kilku miejscach, prawdopodobnie mamy do czynienia z chejletielozą, czyli łupieżem wywołanym pasożytami. 

Jak leczyć łupież u królika? Leczenie chejletielozy

Najlepszym sposobem na leczenie łupieżu u królika jest wizyta u weterynarza. Zbada on czworonoga, a później przepisze odpowiednie leki przeciwpasożytnicze. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić specjalne szampony do kąpieli pupila.

Lepiej nie zwlekać z konsultacją specjalisty, ponieważ drobnoustroje rozniosą się po ciele i mieszkaniu, a leczenie łupieżu u królika będzie wówczas bardziej czasochłonne

Czy samo wyleczenie królika z łupieżu wystarczy, aby pozbyć się roztoczy z otoczenia?

Martwy naskórek skażony pasożytami jest rozprzestrzeniany przez czworonoga w całym domu. Z tego względu, gdy zastanawiamy się, jak wyleczyć łupież u królika, musimy też wziąć pod uwagę dezynfekcję otoczenia. Bez tego zwierzę będzie narażone na nawrót choroby. Konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze (90°C) wszystkich przedmiotów, z jakimi miał styczność pupil: kocy, ręczników, dywanów czy poduszek. Ważne jest również dokładne odkurzenie i umycie podłogi.

Czyszczenie mieszkania po wyleczeniu roztoczy jest podstawą zapobieganiu nawrotom choroby.

Jak zapobiegać zarażeniu w przyszłości?

W profilaktyce przeciwpasożytniczej istotne jest dbanie o zdrowie pupila. Cheiletiella parasitovorax wywołuje reakcje skórne tylko u istot z obniżoną odpornością. Zbilansowana dieta i zaspokajanie potrzeb czworonoga może więc znacząco zredukować ryzyko nawrotu łupieżu u królika. Co jeszcze robić, by kolejne leczenie chejletielozy nie było potrzebne?

Upewnij się, że pupil przebywa w schludnym środowisku. Przynajmniej raz w tygodniu dokładnie wyczyść jego klatkę. Wykorzystuj też tylko szczelnie zapakowaną ściółkę i sianko dla swojego czworonoga. W ten sposób zmniejszasz szansę na to, że przedmioty zostały zainfekowane, np. podczas składowania w sklepie zoologicznym. 

Czy mogę zarazić się roztoczami Cheyletiella?

Trzeba wiedzieć, że łupież wędrujący u królika wywołuje pasożyt, który może przenosić się na ludzi. Zwykle jednak nie jest w stanie przeżyć długo na naszej skórze, ponieważ nie jest ona dostosowana do jego wymagań. 
Dla człowieka te drobnoustroje są na ogół niegroźne. Mimo to ich obecność na naskórku powoduje swędzenie i zaczerwienienie.

Gdy więc zauważysz łupież u królika, zakładaj rękawiczki podczas opieki nad zwierzęciem aż do jego wyleczenia. Wypierz też swoje ubrania w wysokiej temperaturze, a w razie wystąpienia niepokojących objawów – skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *