Jak obciąć pazury królikowi? Poradnik skracania krok po kroku

Jak obciąć pazury królikowi? Poradnik obcinania paznokci królika

Obcinanie pazurów królikowi bywa stresujące – w trakcie zabiegu pupil może wierzgać, wyrywać się, a w konsekwencji podrapać opiekuna. Niespokojny zwierzak to również ryzyko, że podczas przycinania dojdzie do naruszenia macierzy i skrzywdzenia czworonożnego przyjaciela. Przerośnięte pazury powodują jednak dyskomfort u królika i utrudniają poruszanie się. Jak więc obciąć królicze paznokcie, by zabieg przebiegł sprawnie i bez bólu?

Spis treści:

  1. Przygotowanie niezbędnych narzędzi i potrzebnych akcesoriów
  2. Uspokojenie zwierzęcia przed obcinaniem pazurów
  3. Odpowiednia stabilizacja pupila dla pełnego bezpieczeństwa
  4. Właściwe obcinanie pazurów królika
  5. Nagrodzenie cierpliwości i wytrwałości królika

1. Przygotuj niezbędne narzędzia i potrzebne akcesoria

Kluczem do tego, jak obciąć pazury królikowi, jest odpowiednie przygotowanie. Podstawą są oczywiście cążki do paznokci. Koniecznie wybierzmy narzędzie przeznaczone dla zwierząt. Sprzęt dedykowany ludziom nie jest bowiem przystosowany do budowy pazurów, przez co możemy wyrządzić krzywdę czworonożnemu przyjacielowi.

cążki do obcinania pazurków od Trixie

My polecamy cążki z blokadą za krótkiego cięcia od Trixie (wystarczy kliknąć). Specjalna blaszka ułatwia wyznaczenie prawidłowego punktu, w którym należy przyciąć paznokieć, przez co maksymalnie ogranicza sytuacje, w których obetniemy pazurki królika zbyt krótko.

Aby pomóc zwierzakowi oswoić się z niekomfortową sytuacją, wykorzystajmy jego ulubione przysmaki. W ten sposób budujemy pozytywne skojarzenia z zabiegiem pielęgnacyjnym i zmniejszamy stres u czworonoga. 

Trzeba wiedzieć, że obcinanie pazurów u królika może być skomplikowane. Wiele pupili nie chce współpracować, dlatego warto przygotować się na taką sytuację. Do unieruchomienia zwierzęcia dobrze sprawdzi się ręcznik. W razie potrzeby delikatnie zawiń czworonoga i po kolei wyciągaj kolejne łapki królika do obcięcia paznokci. Materiał przyda się również przy spokojnych czworonogach i posłuży jako stabilna, nieślizgająca się powierzchnia
Czasem nawet najlepsze przygotowanie nie wystarcza, by zapewnić bezpieczeństwo pupila. Jeden zły ruch może sprawić, że zbyt mocno przytniesz zwierzęcy pazur. Miej więc w zanadrzu puder na ściąganie skóry. Polecamy szczególnie produkty oparte na dermatolu – działają one odkażająco, hamują krwawienie i ułatwiają gojenie się rany.

2. Uspokój królika przed obcinaniem pazurów

Przy obcinaniu paznokci królikowi kluczowe jest zachowanie spokoju. Nasz stres udzieli się zwierzęciu, dlatego postarajmy się pozostać zrelaksowanymi. Przed całym zabiegiem pogłaszczmy pupila i mówmy do niego stonowanym głosem, by poczuł się bezpieczny. 

W uspokajaniu zwierzęcia doskonale sprawdzą się też wszystkie smakołyki i przekąski. Najpierw nagradzajmy go smakołykami za samo przebywanie w okolicy cążek. Następnie łagodnie przyłóżmy narzędzie w okolice łapek, jednocześnie podając pupilowi przysmak. Każdy przycięty paznokieć również powinien być nagradzany. Dzięki temu redukujemy ryzyko wierzgania i uciekania zwierzaka

3. Odpowiednio ustabilizuj swojego pupila

Pamiętaj, że obcinanie pazurów królikowi to precyzyjne zadanie, dlatego pupil musi być – w miarę możliwości – nieruchomy. Postaw go więc na powierzchni, na której nie będzie się ślizgał (np. ręcznik). Co robić dalej? Delikatnie obejmij pupila i wysuń jedną łapę zwierzaka, a następnie umieść przerośnięty pazur królika w cążkach

Jeżeli nie jesteśmy pewni zachowania królika, przed obcinaniem pazurów warto skrępować jego ruchy przy użyciu ręcznika.

Jeśli na tym etapie czworonożny przyjaciel poczuje się niepewnie, może zacząć się wyrywać i wierzgać. Wówczas niezbędna będzie dodatkowa stabilizacja, którą możesz zapewnić poprzez otulenie zwierzęcia ręcznikiem. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj również z pomocy drugiej osoby. Takie wsparcie pomoże w ograniczeniu ruchów pupila i zredukuje ryzyko zranienia królika podczas przycinania paznokci. 

Gdy zajęczak już się uspokoi, możemy przejść do kolejnych kroków.

4. Przytnij pazurki cążkami po kolei, zaczynając od przednich łap

Najprościej zacząć cały zabieg od przednich łapek. Jak obcinać przerośnięte pazury u królika, by nie zrobić mu krzywdy? Konieczne jest wzrokowe namierzenie miazgi, czyli unerwionej części paznokcia o różowej barwie. To ona podpowiada nam, ile pazura należy uciąć. W przypadku jasnych paznokci sprawa jest łatwa, ponieważ ten fragment jest dobrze widoczny. Gdy jednak królik ma ciemne pazury, możemy podświetlić je latarką i w ten sposób znaleźć ukrwioną część.


Umieszczamy cążki ok. 3-4 mm od miazgi i ustawiamy je od dołu. To, jak obciąć paznokcie królikowi, obrazuje poniższe zdjęcie. Powinna to być równa linia, której efektem jest tępo zakończony pazur. Dzięki temu nie będzie się on haczył (np. o dywany), a także zapobiegniemy jego rozdwajaniu.

Należ pamiętać, by przeprowadzać zabieg powoli i ostrożnie. Przycinamy każdy przerośnięty pazur z osobna, po kolei. Po cięciu upewniamy się, czy pupilowi nie stała się krzywda. 

5. Nagródź swojego królika odpowiednim smakołykiem

Gdy obcinanie paznokci u królika będzie skończone, koniecznie nagradzamy go pysznym smakołykiem!

Smakołyki w nagrodę dla królika

Doskonale sprawdzą się płatki grochu, które kupimy bezpośrednio u naszego partnera (klik)!

Pozwalamy mu także na zajęcie się samym sobą, aby mógł spokojnie przeprocesować swoje emocje. Nie przejmuj się, jeśli po przycięciu króliczych paznokci pupil będzie sprawiał wrażenie obrażonego – to przejściowy stan, który niedługo minie.

Przekąska dla królika po udanym zabiegu obcinania zbyt długich pazurków

Jak długie powinny być paznokcie u królika?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaką długość mają przerośnięte pazury u królika. Można jednak rozpoznać ten stan po charakterystycznym stukaniu paznokciami o podłogę podczas biegania czy chodzenia. Efekty przerośnięcia widać też podczas codziennej zabawy. Jeśli królik drapie i zostawia na ciele człowieka wyraźne ślady pazurów, jest to sygnał, że należy je obciąć. 

Jak często obcinać pazury królikowi?

Trzeba wiedzieć nie tylko jak obciąć królikowi pazurki, ale też jak często to robić. Zaleca się ograniczenie tych zabiegów pielęgnacyjnych do niezbędnego minimum. Wykonujemy to tylko wtedy, gdy pupil stuka paznokciami o podłogę lub rani nas w trakcie pieszczot. Obcinanie pazurów królika jest bowiem stresującą sytuacją dla zwierzęcia, dlatego lepiej nie narażać go nadmierne emocje. 

Co zrobić, jeżeli pazur po obcięciu zaczął krwawić?

Jeśli podczas obcinania paznokci zwierzaka naruszymy macierz, musimy od razu zatamować krwawienie. W tym celu używamy bawełnianego, sterylnego wacika i przykładamy go do rany, a następnie delikatnie uciskamy. Wypływ krwi powinien ustąpić po ok. 1 minucie. Gdyby tak się nie stało, powinniśmy skorzystać z pudru zatrzymującego krwawienie i przyspieszającego gojenie. Kiedy już pazur będzie suchy, nie ma potrzeby zakładania dodatkowych opatrunków.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *