Zator u królików: objawy, leczenie i domowe sposoby na zaparcia u królika

Zator u królików: objawy, leczenie i domowe sposoby na zaparcia u królika

Zaparcia u królika wywołują ból, wzdęcia i gazy. Najczęściej wynikają z nieprawidłowej diety i braku ruchu. Czasem jednak mogą być spowodowane połknięciem przedmiotu przez pupila lub infekcją, toczącą się w organizmie. W skrajnych przypadkach zwierzę potrzebuje pilnej interwencji chirurgicznej, by uratować jego życie. Jak pozbyć się zatoru u królika i w jaki sposób zapobiegać mu w przyszłości?

Spis treści:

Co powoduje zaparcia u królika? Przyczyny utrudniające wypróżnienie

Twój pupil może cierpieć na zaparcie z kilku różnych powodów. Zator u królika pojawia się m.in. przez nieodpowiednią dietę (bogatą w ciężkostrawną paszę), stresujące środowisko (przebywanie wśród zbyt wielu bodźców) czy za małą aktywność fizyczną

Problemy z wypróżnianiem u zwierzęcia mogą być wywołane również nagromadzeniem się kul włosów w jelitach, które utknęły tam podczas codziennej, króliczej pielęgnacji. Szczególną uwagę powinny przykuć nawracające i długotrwające zaparcia u królika. Czasem zwiastują one bowiem zaburzenia motoryki jelit, spowodowane chorobą układu pokarmowego.

Jak rozpoznać, że królik cierpi na zatwardzenie?

Podstawowym objawem zaparcia u królika jest to, że pupil nie wydala kału lub robi go bardzo mało. Zatwardzenie sprawia też, iż bobki są małe, często o żółtym zabarwieniu. Niektóre z nich mogą być połączone ze sobą niestrawioną sierścią. 

Zator u królika czyni go osowiałym. Zwierzę jest wyraźnie zmęczone, pozbawione apetytu i większość dnia spędza na leżeniu w klatce. 

Zaparcia u królika sprawiają, że zwierzę staje się osowiałe i nie wydala kału.

Charakterystycznymi symptomami są też wzdęcia i gazy u królików oraz powiększony brzuch. Jeśli więc Twój pupil nie ma chęci na zabawę, w jego otoczeniu brakuje ok. 1 centymetrowych bobków, a jedzenie pozostaje nietknięte, prawdopodobnie masz do czynienia z zatwardzeniem u królika. Co robić w takiej sytuacji?

Leczenie i domowe sposoby na zaparcia u królika

Wśród domowych sposobów na zator u królika podstawą jest podawanie dużej ilości wody. Dobrym rozwiązaniem jest wyeliminowanie suchego pokarmu. Co podać na zaparcia zamiast niego? Warto zastąpić go wilgotnymi posiłkami, np. rozgotowanymi płatkami owsianymi lub karmą dla pupila wymieszaną z płynem. W trakcie zatoru u królika można urozmaicić dietę warzywami, które mają dużo wody (np. zielony ogórek i pomidor).

Mieszanka na zaparcia u królika od firmy Versele-Laga

W przypadku królików miniaturek gorąco polecamy mieszankę firmy Versele-Laga (klik), która ze względu na długie włókna doskonale wspomoże funkcjonowanie jelit naszych pupilów.

Co jeszcze można robić przy zatorze u królika? Wskazane są delikatne masaże brzuszka, jednak nie bezpośrednio po posiłku (jeśli do niego doszło). W przepchnięciu masy kałowej pomoże także herbata koperkowa. Pobudza ona perystaltykę jelit i redukuje gazy. Należy natomiast pamiętać, aby podać ją zwierzęciu dopiero po przestudzeniu.

Odpowiednia poza, w której należy trzymać królika, aby ograniczyć jego zaparcia
Zdjęcie udostępnione dzięki Freepik

Jeżeli domowe sposoby na zaparcie u pupila pomogą, a jego stan zacznie się polepszać, należy stopniowo powracać do klasycznego żywienia. Na początku podajemy jedynie małe porcje żywności i dbamy o to, by czworonóg był nawodniony. Stanowczo unikamy zaś ciężkostrawnej paszy

Pamiętajmy, że w walce z zatwardzeniem u królika ważny jest też ruch. Gdy zajęczak odzyska chęć do zabawy, koniecznie zaangażujmy go w bieganie, które pobudzi jego jelita do pracy. 

Niestety, czasem domowe sposoby na to, jak odgazować królika i pozbyć się zaparcia, nie wystarczą. Jeżeli zwierzę od 24 godzin nie może się wypróżnić pomimo naszych prób poprawienia sytuacji, wizyta u weterynarza jest nieunikniona. Specjalista wykona zdjęcie RTG i określi, co jest powodem zatoru. Wówczas wdroży leczenie dopasowane do stanu pupila. Terapia obejmuje najczęściej:

  • podanie leków redukujących gazy oraz środków przeciwbólowych;
  • przepisanie antybiotyków na bakterie, które mogły namnożyć się wskutek zalegającego jedzenia w jelitach;
  • zastosowanie środków ułatwiających przesuwanie się masy kałowej.

W skrajnych przypadkach (np. gdy powodem zaparcia jest połknięcie niejadalnego obiektu), zwierzę może wymagać interwencji chirurgicznej. 

Czy zatwardzenie może być groźne dla królika?

Zator u królika powoduje nie tylko dyskomfort, ale może być też groźny dla życia pupila. Problem z wydalaniem staje się coraz bardziej niebezpieczny z każdą kolejną godziną, w której nie pojawią się bobki. Jeśli zwierzę nie może oddać kału przez 12 godzin lub więcej, jest narażone na:

  • cierpienie – ból spowodowany wzdęciami, gazami i powiększonym brzuchem można zaobserwować m.in. poprzez charakterystyczne zgrzytanie zębami;
  • brak apetytu – niestrawiona żywność w jelitach blokuje organ, a w konsekwencji pupil nie może zjeść nic więcej;
  • pogorszony nastrój – zaparcie i dolegliwości bólowe sprawiają, iż królik jest osowiały i pozbawiony energii;
  • zanik spożywania cekotrofów (kału nocnego) – królicza koprofagia to ważny odruch w życiu zajęczaka. Wybrane zwierzęce bobki zawierają cenne składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w jadłospisie pupila. Jeśli cierpi on z powodu zatoru, jest wówczas pozbawiony możliwości zjedzenia własnych odchodów, co z kolei może odbić się na jego zdrowiu.  
  • rozwinięcie się infekcji – długotrwałe zatwardzenie może być wywołane zakażeniem, np. drożdżakami i grzybami. Zwlekanie z leczeniem jedynie pogorszy stan zwierzęcia i doprowadzi do rozwoju choroby.

Sprawdź też: Najczęstsze choroby u królików miniaturek – poznaj najczęstsze objawy!

Jak zapobiegać zatorom układu pokarmowego w przyszłości?

Niektóre zatory u królików mogą trwać nawet 2 tygodnie, sprawiając pupilowi mnóstwo bólu, a opiekunowi – stresu. Warto więc dołożyć starań, by taki stan nie się nie powtarzał. Konieczne jest przyjrzenie się diecie. Jadłospis musi być bogaty w lekkostrawne pożywienie, pełne błonnika oraz duże ilości wody.

Domowe sposoby zapobiegające zaparciom u królika to więc karmienie go siankiem, warzywami, owocami oraz zdrowymi ziołami. Prawidłową pracę jelit możesz wspierać również poprzez zapewnienie pupilowi regularnej aktywności fizycznej!

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *