Odrobaczanie królika – jak często pojawiają się pasożyty i jak z nimi walczyć?

Odrobaczanie królików to podstawowa procedura, która pomoże zadbać o naszego zwierzaka

Domowe króliki są narażone na pasożyty tylko w niewielkim stopniu. Ryzyko wzrasta, gdy pupil wychodzi na spacery, otrzymuje świeżą zieleninę z niepewnego źródła lub mieszka z innymi zwierzętami. Jeśli u czworonoga pojawi się biegunka, apatia, nadmierne drapanie czy zgrzytanie zębami, może to być sygnał, że robaki zamieszkały w króliku, a on sam potrzebuje odrobaczenia. Jak leczyć pasożyty u zajęczaka i jak często go odrobaczać? 

Spis treści:

Skąd się biorą robaki u królika?

Najczęściej mamy do czynienia z odrobaczaniem królików hodowlanych. Domowe pupile są mniej narażone na zarażenie się pasożytami, gdyż zwykle nie są one wystawiane na miejsca bytowania insektów. Wyjątkiem są jednak zwierzaki, które spacerują wraz ze swoimi opiekunami. Robaki u królika domowego mogą pojawić się również wtedy, gdy dostarczasz mu świeżych ziół i traw

U zajęczaków najczęściej występują:

 • nicienie (np. owsiki, węgorki) – występują zarówno w formie stosunkowo niegroźnych owsików, jak i pod postacią węgorek, które mogą prowadzić do zgonu;
 • płazińce (np. tasiemiec) – bytują w jelicie zwierzęcia;
 • pierwotniaki (np. kokcydioza) – wywołują ciężką infekcję, często zagrażającą życiu;
 • wiciowce (np. giardia) – przebywają w jelitach i powodują problemy pokarmowe.

Jak rozpoznać, że królik może mieć robaki?

Zarażenie pasożytami u zajęczaka bywa bezobjawowe nawet przez kilka tygodni. Przez to możemy się zastanawiać, czy króliki się odrobacza i czy rzeczywiście tego potrzebują. Objawy robaków u pupila różnią się też w zależności od rodzaju insekta. Niektóre z nich, takie jak owsiki, zauważysz w kale zwierzęcia. Przybierają one formę białych, niewielkich nitek. 

Spadek energii, apatia i brak apetytu to podstawowe symptomy sygnalizujące, że konieczne może być odrobaczenie królika. Wśród charakterystycznych objawów robaków u królika znajdują się też: 

 • biegunka;
 • zaparcia;
 • nerwowe ruchy;
 • zgrzytanie zębami;
 • drapanie się i wygryzanie sierści (szczególnie w okolicach odbytu);
 • wzdęcia;
 • utrata masy ciała;
 • pogorszenie stanu sierści.

Należy pamiętać, że pasożyty u królika mogą wywoływać poważne choroby (np. kokcydiozę). Ciężkie stany takich schorzeń powodują natomiast spięcia mięśni, drgawki, a w krytycznych sytuacjach – nawet zgon. Jeśli więc zauważysz objawy, które sugerują obecność insektów w organizmie Twojego pupila, od razu udaj się do weterynarza. Specjalista stwierdzi, czy potrzebne jest odrobaczanie królika oraz dalsze leczenie.

Jak przeprowadzić odrobaczanie królika?

Do odrobaczenia królika zwykle stosuje się środki doustne, takie jak pasty. Niektóre leki (np. iwermektynę) można podać także w formie zastrzyku. Część pasożytów, bytujących na skórze, najłatwiej zaś wytępić preparatami na robaki w postaci kropel. W trakcie leczenia stosunkowo często wykorzystuje się fenbendazol ze względu na jego wielostronne działanie.

Farmakologiczne środki do odrobaczania królików

Diagnozę i plan działania przygotowuje lekarz weterynarii. Najlepiej, by dodatkowo był to specjalista od małych zwierząt domowych. Domowe sposoby na odrobaczenie królika lepiej odstawić na bok. Błędnie oceniony stan pupila i podanie złych środków (nawet tych naturalnych) może drastycznie pogorszyć sytuację, dlatego stanowczo odradza się ingerencję w organizm zajęczaka bez kontaktu z weterynarzem

Do kliniki warto zabrać wcześniej zebrany kał czworonoga. Dzięki temu lekarz zbada odchody pod kątem pasożytów i stwierdzi, czym odrobaczyć królika. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane preparaty wraz najważniejszymi informacjami dotyczącymi ich stosowania:


* dawka w przeliczeniu na kilogram masy ciała zwierzęcia na jeden dzień.
Dawkowanie i dane w tabeli stanowią informacje poglądowe. Nigdy nie powinniśmy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Na wizytę w lecznicy dobrze jest przygotować się też pod kątem finansowym. Ile kosztuje odrobaczenie królika?

Samo podanie leków to wydatek rzędu ok. 30-50 zł. Do tego należy doliczyć koszt badania kału, czyli ok. 30-40 zł. Nadrzędną kwotą jest zaś wizyta – jej cena waha się od 50 do 150 zł w zależności od miasta i renomy kliniki. Ogólny koszt odrobaczania królików hodowlanych i domowych to więc ok. 110-240 zł.

Czy można wspomóc leczenie domowymi sposobami?

Zbilansowana dieta królika, bezpieczne środowisko i miejsce do odpoczynku to domowe sposoby na wsparcie terapii czworonoga. W trakcie leczenia na pasożyty warto podawać pupilowi niewielkie ilości marchewki. Zawiera ona witaminy A, B, E czy K, a także szereg minerałów. Może zatem pomóc w uzupełnieniu niedoborów w organizmie zwierzęcia i tym samym wspomóc jego walkę z insektami. 

Wśród naturalnych, domowych sposobów na odrobaczenie królika i łagodzenie objawów, wywołanych przez pasożyty, znajdują się również suszony rumianek i nasiona dyni. Wykazują one działanie rozkurczowe oraz redukujące stany zapalne, dzięki czemu Twój pupil może szybciej powrócić do zdrowia.

W trakcie wspierania odrobaczania królika naturalnymi sposobami pamiętaj również o zachowaniu prawidłowej higieny otoczenia. Zwierzę powinno przebywać w schludnej klatce ze świeżą ściółką i siankiem. W ten sposób unikniesz ponownego zarażenia się czworonoga i przedłużenia leczenia. 

Jak chronić mojego królika przed zarażeniem?

To, czy Twój królik będzie wymagał częstego odrobaczania, zależy w głównej mierze od Ciebie. Podstawą profilaktyki przeciwpasożytniczej jest zachowanie porządku w otoczeniu pupila. Liczy się też rodzaj pożywienia, jaki otrzymuje zajęczak, a także pochodzenie konkretnych smakołyków i kontakt z innymi zwierzętami. 
Jak często sprzątać klatkę królika? Jeżeli jest on w trakcie odrobaczania, jego otoczenie należy czyścić i dezynfekować każdego dnia. Zdrowy pupil wymaga zaś całościowej wymiany ściółki jedynie raz w tygodniu. Warto natomiast codziennie wyrzucać te fragmenty podłoża, na które załatwi się Twój zwierzak.

Przykładowe pasożyty, na które narażone są króliki

Zbilansowany jadłospis i regularne szczepienia królika pozwalają zachować organizm w dobrej kondycji. Tym samym zwiększają odporność na pasożyty. Ponadto należy sprawdzać pochodzenie ziół, które przynosi się z zewnątrz – zebrana zielenina może być już zarażona insektami, przenoszonymi przez inne zwierzęta. Nawet jeśli źródło przysmaków jest Ci znane, pamiętaj o dokładnym umyciu pożywienia przed podaniem

Co jeszcze robić, by odrobaczanie królików było skuteczne, a choroba nie nawracała? Konieczne jest pilnowanie zachowania pupila – szczególnie gdy opiekujesz się kilkoma zajęczakami. Wśród nich występuje koprofagia, czyli zjadanie swoich odchodów. To z kolei prosta droga do ponownego zarażenia pasożytami. Regularnie badaj również resztę zwierząt i odrobaczaj je. 

Czy mogę się zarazić robakami od mojego królika?

Na szczęście insekty pasożytujące na zajęczaku nie przenoszą się na człowieka. Czy można więc zarazić się robakami od królika? W domowych i hodowlanych warunkach jest to w zasadzie niemożliwe. Jedyną możliwą drogą zarażenia jest spożycie niedogotowanego, króliczego mięsa.

W trakcie leczenia pasożytów możesz zatem w pełni skupić się na zdrowiu pupila, bez zamartwiania się o swoje bezpieczeństwo.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *