Dlaczego królik gryzie klatkę i co zrobić, żeby przestał? 

Dlaczego królik gryzie klatkę? Zrozumienie i sposoby na zapobieganie gryzieniu

Znudzone, sfrustrowane lub smutne króliki mogą gryźć pręty od klatki nawet przez całą noc, pozbawiając swoich właścicieli snu. Choć może to być irytujące, to jest to sposób zajęczaka na komunikację z nami i zasygnalizowanie jego potrzeb. Często nawet tak prozaiczne rzeczy, jak więcej wspólnie spędzanego czasu, mogą sprawić, że pupil przestanie żuć metalowe pręty. Dowiedz się, dlaczego właściwie królik gryzie klatkę i co możesz zrobić, żeby przestał.

Spis treści:

Dlaczego królik gryzie klatkę w nocy i nie tylko? 

Należy wiedzieć, że gdy królik gryzie klatkę, niekoniecznie oznacza to poważne problemy. Atakowanie szczebelków zębami najczęściej wynika z niezaspokojenia podstawowych potrzeb zwierzęcia. Przede wszystkim uzębienie zajęczaków rośnie przez całe życie. W konsekwencji królik gryzie klatkę, pręty czy inne twarde rzeczy, by pozbyć się nadmiaru zębów. 

Co jeszcze prowokuje zwierzę do takiego zachowania? Pupil może być zwyczajnie znudzony lub chcieć Twojej uwagi. Pamiętaj, że zajęczaki to istoty nocne i to właśnie po zmroku są najbardziej aktywne. Dodatkowo są to zwierzaki stadne, wymagające towarzystwa. Jeśli nie zapewnisz im rozrywki, króliki będą gryzły klatkę w nocy i hałasowały aż do wyczerpania sił. 

Królik gryzie klatkę ponieważ może być znudzony lub potrzebuje uwagi właściciela.

Obgryzanie prętów może sygnalizować także stres lub frustrację. Gdy zamykasz pupila za ogrodzeniem, z jego perspektywy ograniczasz mu dostęp do terytorium. Z obszernego kojca lub wydzielonego metrażu w mieszkaniu nagle znajduje się on w stosunkowo niewielkiej – i zamkniętej – przestrzeni. Królik gryzie więc klatkę i próbuje się z niej wydostać, by znów mieć dostęp do ciekawych miejsc w domu. 

Co zrobić, żeby królik nie gryzł klatki? 

Zajęczak sprawia, że się nie wysypiasz? Oto garść tego, co możesz zrobić, żeby królik nie gryzł klatki (szczególnie w nocy). Kluczowe jest zadbanie o aktywność fizyczną i psychiczną zwierzęcia, spędzanie z nim większej ilości czasu oraz dostarczenie mu odpowiednio dużej klatki. Pomocne będzie też zmodyfikowanie diety, a w niektórych przypadkach – adopcja kolejnego pupila

1. Poświęcaj czas swojemu królikowi i poznaj jego zachowania 

Często gdy królik gryzie klatkę, zwykle oznacza to, że po prostu chce Twojej uwagi. Jeśli więc zwierzę ma przestać obgryzać pręty, musisz zaspokoić jego potrzebę przebywania z człowiekiem. Poświęć mu przynajmniej godzinę dziennie. Optymalnym rozwiązaniem byłyby zaś ok. 3 godziny każdego dnia, w czasie których pobawisz się z pupilem, wygłaszczesz go oraz zapewnisz mu atrakcje umysłowe. 

Zajęczaki – w przeciwieństwie do ludzi – są najbardziej aktywne w nocy. Co więc zrobić, żeby królik nie gryzł klatki po zmroku? Poznaj lepiej jego rutynę. Określ, kiedy je, odpoczywa i zajmuje się sobą, a kiedy potrzebuje rozrywki. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zarządzać jego czasem. Postaraj się wybawić pupila przed wieczornym posiłkiem, a następnie wpuść go do kojca z pysznym jedzeniem. Wówczas zmęczony królik będzie żuł sianko i smakołyki, zamiast obgryzać pręty z klatki. 

2. Zapewnij swojemu pupilowi klatkę o odpowiednim rozmiarze

Czasami, gdy królik gryzie klatkę, oznacza to, że ma w niej za mało miejsca. Zajęczaki muszą mieć przestrzeń, by swobodnie podskakiwać, dlatego minimalna wysokość kojca to 60-70 cm. Szerokość i długość klatki dla jednego pupila powinna mieć odpowiednio co najmniej 60 cm i 95 cm. Kiedy królik ciągle gryzie klatkę, możesz więc rozważyć zakup modelu o wymiarach 95x60x60 cm lub więcej

3. Postaraj się urozmaicić otoczenie królika

Brak stymulacji zwierzęcia powoduje frustrację i skłania do skubania prętów. Co zrobić, aby królik nie gryzł klatki? Spróbuj dostarczyć mu więcej ciekawych bodźców w formie nowych zabawek. Wymieniaj zużyte i nieużywane produkty na nowe, bardziej intrygujące wersje. Zaangażuj nos i umysł pupila, używając strategicznej gry dla gryzoni z przysmakami.

Królik, któremu zapewnimy rozrywkę nie będzie gryzł ani klatki ani mebli.

Zmęczenie intelektualne to tylko połowa sukcesu. Króliki (zarówno miniaturki jak i inne rasy) gryzą klatkę, bo potrzebują ruchu. Urozmaicaj więc przestrzeń pupila tunelami (szczególnie polecamy ten model od Trixie) czy własnoręcznie tworzonymi torami przeszkód. Dodatkiem do codziennej rutyny może być piłka wiklinowa z ukrytymi smaczkami. Dzięki niej zajęczak zmęczy się podczas dobierania się do jedzenia, a przy okazji zetrze zęby i zostawi metalowe pręty w spokoju. 

Przeczytaj też: Jak się bawić z królikiem? 11 zabaw dla Twojego pupila

4. Dorzuć więcej siana zamiast karmy i zamień je na dodatkową zabawę

W naturze te kicające czworonogi spędzają większość czasu na przeżuwaniu. Dopasuj się więc do ich przyzwyczajeń i zamień część klasycznej karmy na siano, warzywa i zioła. Możesz również urozmaicić podanie smakołyków i powiesić je w paśniku (wiszący model od Panama to nasz ulubiony model). W ten sposób Twój królik zyska angażujące zajęcie i przestanie ciągle gryźć klatkę. 

5. Rozważ dobranie jeszcze jednego królika 

Zajęczaki przebywają w stadach, a najlepiej czują się wtedy, gdy mają przy sobie choć jednego przedstawiciela ich gatunku. Brak socjalizacji i potrzeba towarzystwa to jeden z częstych powodów, dlaczego królik gryzie klatkę. Co zrobić w takiej sytuacji? Zastanów się nad dobraniem dodatkowego pupila, np. z hodowli. Jeśli dysponujesz środkami i miejscem, takie rozwiązanie z pewnością spodoba się Twojemu czworonogowi i pomoże w zlikwidowaniu problemu z gryzieniem klatki przez królika.

Co ważne, kolejny zajęczak w domu niekoniecznie musi być kupny. Na dom czeka bardzo wiele gryzoni, które możesz adoptować. Zwykle pochodzą z domów prywatnych, gdzie były nieplanowanym miotem. Fundacje zajmujące się adopcją dbają o socjalizację zwierząt i ich dobrobyt, dlatego czworonogi najczęściej są w znacznie lepszym stanie (psychicznym i fizycznym) niż pupile ze sklepów zoologicznych. 

6. Regularnie spędzajcie czas na zewnątrz

Gdy wszystkie metody zdają się zawodzić, a Twój królik ciągle gryzie pręty od klatki, może to oznaczać, że potrzebuje on dodatkowych bodźców. Warto wtedy spróbować spacerów z zajęczakiem. Nowe otoczenie z pewnością dostarczy mu wrażeń, a eksploracja przestrzeni zmęczy pupila. Szczególnie dobrym rozwiązaniem będą wyjścia późnym popołudniem lub wieczorem. W nocy królik nie będzie gryzł klatki – zamiast tego pozwoli sobie na odpoczynek i regenerację. 

To warto zapamiętać!

Zajęczaki z natury mają silną potrzebę żucia i ścierania zębów, co oznacza, że gryzienie klatki przez królika jest – w pewnym stopniu – normalne. Na szczęście z kicającymi czworonogami można pracować nad ich zachowaniem. Wspólne spędzanie czasu, ogromne pokłady cierpliwości i zrozumienie psychiki zwierzęcia to podstawa tego, co zrobić, żeby królik nie gryzł klatki. Dodatkowo urozmaicenie rutyny pupila, zmotywowanie go do ruchu i adopcja kompana do zabawy to niezawodne sposoby na pozbycie się problemu żucia prętów.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *