Rasy królików miniaturek: najpopularniejsze domowe odmiany

Najpopularniejsze rasy królików miniaturek

W Polsce najpopularniejszymi rasami królika miniaturki są Baranek oraz Netherland Dwarf. Na ich rozpoznawalność wpływa uroczy wygląd, niewielki rozmiar i przyjazny usposobienie. Za najlepsze odmiany królików miniaturowych uważa się również wersje holenderską, Angorę czy Mini Rex.

Czym różnią się między sobą i która popularna rasa będzie najlepsza dla Ciebie lub Twojego dziecka?

Króliki miniaturki – karłowate odmiany dużych ras

Zgodnie z ARBA (American Rabbit Breeders Association) istnieje 49 ras królików, jakie występują na świecie. Wśród nich znajdują się także króliczki miniaturki, które są chętnie wybierane jako domowi towarzysze. Karzełki to najczęściej mniejsze wersje popularnych zajęczaków, żyjących zwykle w zagrodach lub hodowlach. Ograniczone wymiary czynią z miniaturowych ras królików idealnych członków rodziny, gdyż wymagają mniej miejsca, a ich potrzeby są bardziej dopasowane do życia wśród ludzi.

Niektóre (takie jak jak Baranek) zaskoczą Cię swoim uroczym wyglądem, podczas gdy inne (np. Lionhead) cechuje dostojny wizerunek. Odkryj cechy charakteru, zdjęcia i najważniejsze informacje dotyczące opieki nad najpopularniejszymi rasami królików europejskich i amerykańskich!

Królik Baranek (Mini Lop)

Gdy mowa o oryginalnie wyglądających rasach królików, Baranek (Mini Lop) znajduje się na podium. Jego charakterystyczną cechą są długie, opadnięte uszy. Zajęczak ma również stosunkowo krótkie łapki. Sierść może przybierać przeróżne barwy: od szarości, przez brązy, a nawet biele i czernie. Spotyka się także odmiany trzykolorowe.

Królik baranek (mini lop) to najbardziej oryginalna rasa królików miniaturek
źródło: Instagram, @ronnietheminilop

Baranek to jedna z najmniejszych ras królików miniaturek (poza karzełkami). Waga waha się u niego od 1.4 kg do maksymalnie 3 kg. Ze względu na swój towarzyski charakter i uroczy wygląd baranek często bywa wybierany jako towarzysz rodziny z dziećmi. Zdecydowanie polecamy jednak tę rasę królika miniaturki jedynie do domów ze starszymi pociechami. Małe szkraby mogą chętnie łapać za wyjątkowe, zwisające uszy zajęczaka, a to powoduje mu ból i dyskomfort. Jego uszy są mocno unerwione i wrażliwe, dlatego należy szczególnie na nie uważać.

Baranek
waga dorosłego osobnikacecha charakterystycznanajpopularniejsze kolory sierściusposobienienajwiększe trudności
1.4 – 3 kgoklapnięte uszyczarny, brązowy, szaro-białytowarzyski, lubiący kontakt z ludźmiwrażliwe uszy

Króliki Angora

Angory to jedne z najstarszych rodzajów królika. Pierwotnie były wykorzystywane głównie ze względu na swoje pokaźne futro, z którego powstawały swetry. Dziś nadal sierść tych zajęczaków budzi podziw i sprawia, że angora jest jedną z najpopularniejszych ras królików miniaturek. Futerko wymaga regularnej pielęgnacji w postaci codziennego czesania i podcinania sierści, by zawsze miała długość ok. 1,5-2 cm. Dzięki temu zapobiegniesz sklejaniu się pasm i powstawaniu kołtunów.

Króliki rasy Angora to jedna z najstarszych ras królików miniaturek.
źródło: Instagram, @baileytheangora

Jest to rasa królika, u której występuje brązowa, biała oraz dwu- i trzykolorowa sierść. W opiece nad Angorą należy pamiętać nie tylko o futrze, ale i stabilnej diecie. Wszelkie zmiany w jadłospisie mogą bowiem doprowadzić do rozstrojenia żołądka, gdyż króliczki mają wrażliwy układ trawienny. Zajęczaki tej odmiany są przyjacielskie i pocieszne, dlatego świetnie sprawdzają się jako dodatkowy towarzysz do obecnego już w domu pupila.

Królik Miniaturka Teddy

Swoim wyglądem odmiana Teddy przypomina nieco pluszowego misia. Sierść zwierząt tego rodzaju jest gęsta i puszysta, a ich uszy krótkie. Najczęściej przybierają złocisty lub biały odcień. Podobnie jak wszystkie długowłose rasy królików miniaturek, pupile tej odmiany wymagają regularnego czesania.

Zajęczaki z linii Teddy są przyjacielskie, lubią kontakt z człowiekiem i chętnie się przytulają. Z tego względu jest to dobra rasa królików dla początkujących. Należy przy tym pamiętać, iż pupile te potrzebują uwagi. Jeśli chcesz uniknąć gryzienia klatki czy innych przedmiotów w zasięgu zębów zajęczaka, poświęć króliczkowi typu Teddy co najmniej 2-3 godziny dziennie.

Królik Lwi (Lionhead)

Marzysz o pupilu z niecodziennym wyglądem? Lwia rasa królików domowych jest zatem strzałem w dziesiątkę. Ich nazwa wzięła się od stojącego futra wokół króliczej głowy, która wygląda niczym grzywa.

Rasa lwich królików miniaturek charakteryzuje się sterczącym futrem, które przypomina grzywę.
źródło: Instagram, @rueandnimbus

Masa królików tej rasy zwykle nie przekracza 2.3-2.5 kg. Mimo to pupile często wydają się sporo większe ze względu na ogrom sierści. Wymagają codziennego czesania oraz aktywnego kontaktu – zarówno z człowiekiem, jak i innym zajęczakiem. Nie sprawiają większych trudności, dzięki czemu mogą być polecane jako rasa królików dla początkujących.

Królik holenderski

Na pierwszy rzut oka baranek i typ holenderski są niemal identyczne. Zajęczak pochodzący z Holandii jest jednak mniejszy – jego waga waha się między 0.9 kg a 2 kg. Ma też dłuższe, zwisające uszy. Gdy w Twojej głowie zakiełkuje pytanie jaka rasa królika jest najlepsza do domu, holenderska odmiana powinna być jedną z topowych odpowiedzi.

źródło: Instagram, @ahrtal.teddys

Pupile z tego rodzaju miniaturowych króliczków uwielbiają zabawę, są skoczne i chętnie eksplorują. Nie wymagają też specjalnej pielęgnacji. Podstawowym warunkiem do utrzymania ich w szczęściu jest poświęcanie im 2-3 godzin dziennie.

Królik Netherland Dwarf

Do grupy najmniejszych ras królików domowych wlicza się również Netherland Dwarf. Tu – ponownie – mamy do czynienia z ogromnym podobieństwem do wersji holenderskiej i baranka. Odmiana Netherland jest jednak najlżejsza z nich wszystkich. Dorosły osobnik waży maksymalnie 1.15 kg!

Króliki Netherland Dwarf są najlżejszymi miniaturkami.
źródło: Instagram, @littlepets.usagi

Królik Polish

Choć nazwa wskazuje, że jest to jedna z polskich ras królików, tak naprawdę nie jest to potwierdzone. Obecnie uważa się, iż pupile te prawdopodobnie zostały wyhodowane w Anglii. Ta miniaturka cechuje się minimalistycznym wyglądem. Jej futerko jest białe, a oczy przybierają barwę czerwoną lub niebieską.

Króliki rasy Polish wyróżniają się minimalistycznym wyglądem i charakterystycznym odcieniem oczu.
źródło: Instagram, @dieburger_kaninchen

Czy Polish sprawdzi się jako królik domowy? Rasa ta jest niewymagająca, dlatego zajęczak świetnie poradzi sobie jako członek nawet niedoświadczonej rodziny. Pupil osiąga wagę maksymalnie 1.5 kg, co czyni go jedną z mniejszych miniaturek. “Polskie” króliki są z natury przyjacielskie. Uwielbiają również zabawę i chętnie korzystają z wybiegów, gdzie mogą zużyć nadmiar energii.

Królik Mini Rex

Mini Rex jest postrzegany jako jedna z najlepszych ras królików miniaturek. Doskonale nadają się do domów, gdyż wyróżniają się przyjacielskim nastawieniem i ciekawością świata. Ich waga nie przekracza 2 kg. Przy tej odmianie zajęczaka warto zwrócić uwagę na wyjątkową, aksamitną sierść.

Króliki rasy Mini Rex charakteryzują  wyjątkowymi wariantami kolorystycznymi, mogąc przybierać aż 20 różnych odcieni!
Źródło: Instagram, @kingrabbitmicrosanctuary

Mini Rex należy do najpopularniejszych ras królików domowych również ze względu na różne warianty kolorystyczne. Futerko zwierząt może przybierać aż 20 odcieni!

Miniaturowe rasy królika – pupile stworzone do domu

Klasyczne rasy królików często ważą 5, a nawet więcej kilogramów. Z tego względu trudno byłoby zapewnić im odpowiednio dużą klatkę w domowych warunkach. Miłośnicy zwierząt mogą jednak wybierać spośród miniaturowych króliczków futerkowych.

Jakie rodzaje królików miniaturek są najczęściej kupowane i adoptowane? Popularnością cieszy się przede wszystkim odmiana Angora, Baranek i Mini Rex.

Początkujący opiekunowie chętnie decydują się zaś na zajęczaka Lwiego.

Osoby marzące o malutkim pupilu wybierają natomiast wersję Nerherland Dwarf – najmniejszą rasę królików domowych.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *