Jakie siano dla królika wybrać? Najlepsze sianko do paśnika

Sianko stanowi 80% diety zajęczaka. Jakie siano dla królika wybrać?

Siano dla królika to podstawowy składnik jego diety. Bez niego pupil będzie cierpiał z powodu zbyt niskiej ilości błonnika, a w konsekwencji dotkną go zatory i niestrawności. Za najlepsze suszone trawy dla dorosłych zajęczaków uznaje się odmianę tymotkową i łąkową. Młodym osobnikom warto natomiast podawać wyciąg z lucerny. Sprawdź, jak określić, które sianko będzie najlepsze dla Twojego królika!

Jaką rolę pełni siano w diecie królika? Krótkie wprowadzenie

Zajęczaki – zarówno hodowlane jak i wolnożyjące – żywią się przede wszystkim trawą lub suszonymi źdźbłami. Siano dla królika powinno stanowić ok. 70-80% jego diety. To właśnie tu znajdują się najważniejsze składniki odżywcze, takie jak:

  • minerały (np. wapń, magnez, potas);
  • witaminy (m.in. z grupy B, witaminy A, D, E, K);
  • proteiny (białko);
  • nieprzyswajalny błonnik.

Ten ostatni element jest kluczowym wyróżnikiem dobrego siana dla królika. Fermentujący błonnik pomaga zwierzętom w cekotrofii, czyli trawieniu dwuetapowym. Tym samym wspiera ich układ trawienny i redukuje ryzyko zatorów.

Suszona trawa jest potrzebna zajęczakom również do ścierania zębów. U tych pupili rosną one przez całe życie, a świeże sianko dla królików wymusza na czworonogach równomierne i długotrwałe żucie. Dzięki temu ich uzębienie jest regularnie skracane i nie dochodzi do przerostu zębów.

Przeczytaj też: Czemu królik je swoje bobki? Królicza koprofagia

Jakie jest najlepsze siano dla królika?

Dla młodych, rozwijających się zajęczaków najlepsze będzie siano z lucerny. Wyciąg jest bogaty w wapń i białko, które są niezbędne dla maluchów. Z kolei tymotkowe i łąkowe wersje doskonale nadają się dla dorosłych pupili. Gdy stworzysz im tunel lub domek z siana, z przyjemnością zajmą się żuciem!

Jeśli natomiast chcesz jedynie urozmaicić dietę zwierzęcia, możesz zawiesić nieco sianka z koniczyny na drabince i obserwować, jak czworonóg delektuje się smakołykiem.

Tymotkowe

Najpopularniejszym wyborem opiekunów zajęczaków jest sianko tymotkowe. To jedno z najlepszych sian dla królika, jakie można wybrać. Sprawdzi się zarówno u miniaturek, jak i większych odmian pupili.

Suszona tymotka łąkowa jest zbilansowana i zawiera optymalne ilości protein, błonnika oraz minerałów. Jeśli wprowadzisz ją do diety zwierzęcia, pamiętaj, by paśnik na sianko dla królika był zawsze wypełniony. Zajęczak powinien mieć nieograniczony dostęp do tego pożywienia.

sianko tymotkowe to jedno z najlepszych sian dla królika

Warto mieć na uwadze, że siano tymotkowe zawiera ok. 0,4% wapnia (mierzone w suchym produkcie). To zbyt mało dla młodego, rozwijającego się organizmu. Energiczne, wciąż rosnące osobniki mogą też potrzebować więcej protein, niż zapewnia ta odmiana suszonej trawy. Z tego względu suszona tymotka łąkowa jest dobrym sianem dla dorosłego królika. Dla małych zajęczaków warto zaś poszukać alternatywy.

Ta odmiana suszu jest najpopularniejsza, dlatego na rynku znajdziesz oferty wielu marek. W zależności od firmy, sposobu zbierania i suszenia trawy, a także postprodukcji, cena za kilogram siana tymotkowego dla królika waha się między 20 a 38 zł.

Z luceryny

Susz z lucerny to propozycja bogata w białko i wapń. W suszonym pokarmie znajduje się ok. 13-20% protein oraz 1,2% wapnia. Wyciąg z lucerny ma jednocześnie wysoką zawartość błonnika, co w ostatecznym rozrachunku czyni ją najlepszym sianem dla młodego królika. Jest to dobry wybór również dla zajęczaków w ciąży lub karmiących, które potrzebują wyjątkowego wsparcia dla kości i zastrzyku dodatkowej energii.

Wyrób z lucerny to także jedno z tych sian, jakie są dobre dla osłabionego królika miniaturki. Duża zawartość białka pomaga pupilom z problemami odpornościowymi lub niedożywieniem.

Tak pożywny skład ma przełożenie na cenę. Kilogram ekologicznego, króliczego sianka z lucerny to wydatek rzędu ok. 40-50 zł.

Łąkowe

To mieszanina kilku różnych suszonych traw, które w efekcie dają ekologiczne sianko dla królika w każdym wieku. W zależności od konkretnej mieszanki, skład tego pożywienia może się różnić, a wraz z nim – zawartość witamin, minerałów, błonnika czy białka. Przy dawkowaniu należy więc zachować ostrożność.

W sianku łąkowym może bowiem występować np. duża przewaga wyciągu z lucerny, która jest bogata w proteiny. Wówczas nadmiar mieszanki może prowadzić do nieplanowanego przybierania na wadze u zajęczaka.

Siano łąkowe to mieszanina kilku różnych suszonych traw, które w efekcie dają ekologiczne sianko

Warto wiedzieć, że to właśnie łąkowa suszona trawa jest najczęściej wykorzystywana w sianku z ziołami. Dla królika dobrze sprawdzą się odmiany z dodatkiem nagietka, malwy czy kocanki piaskowej.

Zróżnicowany skład sprawia, że cena łąkowego siana dla królika również jest zmienna. Kilogram tego produktu to koszt ok. 11-15 zł. Jest to tym samym jedna z najtańszych propozycji. Od siebie polecamy wyciąg od Herbal Pets – obecny w nim susz z dzikiej róży dostarczy zajęczakowi dawkę witaminy C!

Owsiane

Suszony owies to jeden z najlepszych rodzajów sianka, jakie można wybrać dla królika miniaturki. Jego skład jest bardzo zbliżony do wersji tymotkowej – dużo w nim protein oraz białka. Na stosunkowo niskim poziomie jest zaś zawartość wapnia. Z tego względu może z powodzeniem urozmaicić dietę dorosłego osobnika.

Produkt jest zbierany na wczesnym etapie, jeszcze przed powstaniem ziaren. Dzięki temu susz jest chrupiący, a jego zapach – intensywny. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie sianko wybrać dla wybrednego królika, owsiana odmiana może zainteresować Twojego zajęczaka!

Przy zakupie kieruj się przede wszystkim składem. W suszonym owsie dla królika nie mogą pojawić się ziarna, gdyż prowadzą one do zatorów w układzie trawiennym.

Czystą kompozycją może pochwalić się np. firma Tivo ze swoim siankiem owsianym. Znajduje się w nim jedynie wyrośnięty zielony owies. Za kilogram suszonego owsa dla zajęczaka należy zapłacić ok. 30-40 zł.

Z koniczyny

Wolnożyjące króliki uwielbiają koniczynę, dlatego sianko z tym dodatkiem będzie pysznym urozmaiceniem jadłospisu pupila. Taki smakołyk możesz włożyć np. do kuli na siano, by Twój podopieczny miał rozrywkę na dłużej.

sianko z dodatkiem koniczyny będzie pysznym urozmaiceniem jadłospisu pupila

Miej jednak na uwadze, że zajęczaki powinny jeść tylko niewielkie ilości tego produktu. W składzie znajduje się bowiem 3-5 razy więcej wapnia niż wynosi dzienna zalecana dawka dla dorosłego zwierzęcia. Nadmiar minerału może zaś prowadzić do problemów zdrowotnych.

Ile kosztuje sianko koniczynowe dla królika? Zakup kilograma tego suszu do wydatek ok. 10-20 zł.

Zawartość składników poszczególnych rodzajów sianka

Jak wybrać najlepsze siano dla królika? Porównaj skład różnych suszy i odkryj, który z nich w pełni pokryje potrzeby Twojego zajęczaka!

Dane w tabeli przedstawiają wybrane składniki odżywcze w sianku w suszonym produkcie w przeliczeniu na procenty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze siana?

Gdy szukasz najlepszego sianka dla królika (miniaturki czy wersji standardowej), sprawdź nie tylko rodzaj suszu, ale i sposób jego przygotowania. Dobrej jakości, ekologiczny produkt powinien rosnąć w naturalnych warunkach, np. na polu. Po jego ścięciu należy pozostawić go do pełnego wyschnięcia na słońcu i świeżym powietrzu. Pozbawiony płynów wyciąg trzeba następnie uformować w wybrany kształt i zabezpieczyć przed utlenianiem. Tak zapakowane sianko powinno pozostać w swojej formie aż do momentu wypakowania go do paśnika dla królika.

Proces produkcji wpływa na jakość suszu, dlatego warto wybierać sprawdzone produkty, np. od rolnika. Przy wyborze najlepszego siana dla zajęczaka zwróć uwagę również na grubość i długość źdźbeł. Szerokie, długie suszone listki pomagają pupilowi w ścieraniu zębów i zajmująjego uwagę na dłużej.

Jak poznać, jakie sianko jest najlepsze dla królika? Po zapachu i wyglądzie! Świeże wyroby mają intensywny aromat ziół i mocno zielony odcień. Ich źdźbła są grube, a susz w dotyku jest chrupki i kłujący.

Brak wyczuwalnej woni, pył i zwiędnięte fragmenty trawy mogą sugerować, że królicze sianko jest niskiej jakości i nie nadaje się do paśnika.

Gdzie kupić najlepsze jakościowo sianko?

Świeże, ekologiczne siano dla królika polecamy w pierwszej kolejności pozyskać przez współpracę z rolnikami. Susz dla naszych pupili dostarcza lokalny producent, dzięki czemu mamy pewność, że każde źdźbło pochodzi ze sprawdzonego źródła. Rośliny są dokładnie selekcjonowane jeszcze przed ścięciem, a suszenie odbywa się na słońcu – w pełni naturalnie.

Gdzie jeszcze można kupić dobre siano? Alternatywą dla lokalnych sprzedawców są zaufane sklepy internetowe oraz aukcje na Allegro (szczególnie polecamy zwrócić uwagę na linki, które często podajemy przy konkretnych markach). Przed zakupem pamiętaj, by zawsze sprawdzić opinie o przedsiębiorcy, które wystawiają konsumenci. To właśnie inni opiekunowie zajęczaków są najcenniejszym źródłem wiedzy przy wyborze najlepszego sianka dla królika!

Pamiętaj również, że dobrej jakości wypełnienie do paśnika powinno zawsze znajdować się w zasięgu pyszczka pupila. Z tego względu warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie ilości i przy okazji zaoszczędzić. Cena za kilogram sianka dla królika jest z reguły mniejsza przy zamawianiu większych paczek, np. 5kg czy 10 kg. W ten sposób ograniczasz także koszty dostawy i chronisz się przed sytuacją, w której nagle zabraknie Ci suszu dla czworonogów.

Pozostaje jeszcze kwestia kupowania siana dla królików w supermarketach. Zwykle nie jest to jednak dobry pomysł – produkty najczęściej znajdują się w otwartych pojemnikach. W takich warunkach pokarm łatwo wietrzeje, traci smak oraz ważne substancje odżywcze.

Jak przechowywać siano dla królika, aby zachowało świeżość?

Jeśli chcesz wypełnić pojemnik na siano dobrej jakości suszem, koniecznie zadbaj o prawidłowe przechowywanie wysuszonej trawy. Dzięki temu produkt zachowa swoje wartości odżywcze i intensywny smak oraz zapach na dłużej. Pamiętaj o tym, by:

  • stworzyć kilka otworów w paczce z siankiem, aby do ziół docierał tlen;
  • unikać wilgotnych powierzchni;
  • nie narażać wyciągu na bezpośrednie słońce;
  • zostawić sianko dla królika w suchym, chłodnym miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza;
  • zapewnić warstwę izolacyjną między produktem a ziemią, np. w postaci drewna.

Chcesz więcej wskazówek w temacie diety królika? Sprawdź nasz kompleksowy przewodnik:
Co jedzą króliki – żywienie królika od A do Z

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *