Czy królika można wyprowadzać na spacer?

Domowego królika można zabierać na spacer, pozwalając poznać mu wiele nowych bodźców.

Odpowiednie przygotowanie sprawia, że wyprowadzanie królika na spacer jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, iż kicający czworonóg zachowuje się zupełnie inaczej, aniżeli pies. Nie będzie to więc długi, relaksujący chód, a swobodne zwiedzanie okolicy przez pupila pod czujnym okiem opiekuna.

Przy wychodzeniu musimy zwrócić uwagę na środowisko, w którym się poruszamy. Należy unikać osiedlowych trawników i zatłoczonych parków. Najlepiej, by wybrana okolica była pozbawiona nadmiarowych bodźców, a także wolna od trujących roślin i pestycydów. Królik na spacerze powinien zaś być zabezpieczony przed ucieczką, innymi zwierzętami oraz nadmiernym słońcem.

Spis treści:

  1. Jak przygotować się na spacery z królikiem? 6 ważnych elementów, o których musisz pamiętać
  2. Na jakie zagrożenia uważać podczas spacerów?
  3. Odpowiedzialne wyprowadzanie królika to klucz do sukcesu

Jak przygotować się na spacery z królikiem?

Spacer z królikiem należy poprzedzić próbami chodzenia w szelkach w domu. Przed wyjściem na zewnątrz trzeba też zapoznać się z okolicą i upewnić się, że jest wolna od trujących roślin i szkodliwych chemikaliów. Przy eksploracji otoczenia musimy być zaś zaopatrzeni w butelkę wody dla czworonoga oraz schronienie przed wiatrem i deszczem

1. Zacznij od krótkich wyjść

Jeśli czworonóg nigdy nie przebywał na zewnątrz, zacznij od krótkich wizyt blisko domu, najlepiej w kojcu. W ten sposób sprawdzisz, czy Twój domowy królik lubi być na dworze. Panika i rozkojarzenie będą jasnym sygnałem, że nie przepada on za takimi formami aktywności. Gdy jednak zauważysz spokojne ruchy oraz ciekawskie unoszenie noska, jest to znak, że zwierzak chętnie potowarzyszy Ci poza domem!

Zobacz również: Jak się bawić z królikiem? 11 zabaw dla Twojego pupila

2. Zadbaj o bezpieczną przestrzeń dla swojego pupila

Spacer z królikiem powinien być przyjemny zarówno dla niego, jak i dla opiekuna. Aby tak było, koniecznie zadbaj o bezpieczne otoczenie. Dzięki temu Twój pupil będzie czuł się pewnie, a Ty pozbędziesz się stresu. Pierwsze wyjścia na zewnątrz są kluczowe. To właśnie wtedy zwierzę buduje skojarzenia, dlatego postaraj się, by wybrana okolica była cicha i pozbawiona nadmiernych bodźców

Przy wyprowadzaniu zwierzęcia unikaj trawników przy ruchliwych ulicach, malutkich osiedlowych wybiegów i zatłoczonych parków. Takie otoczenie generuje zbyt wiele bodźców i przytłoczy królika. Stwarza również potencjalnie niebezpieczne sytuacje, w których pupil mógłby ucierpieć.  

Gdzie więc najlepiej zabrać królika na smyczy?

Idealnie sprawdzi się przydomowy ogródek lub działka. Wówczas zyskujesz pewność, iż pupil jest dobrze zabezpieczony przed dziką zwierzyną, a rośliny nie są pryskane trującymi pestycydami. Dobrym wyborem będzie też rzadko uczęszczana polana w parku. Koniecznie upewnij się jednak, że w okolicy nie ma psów biegających bez smyczy lub zgromadzeń dzieci. Gwałtowne ruchy i głośne dźwięki jedynie przestraszą Twojego pupila i zakłócą spacer z królikiem.

O spokój ducha zwierzęcia mogą zadbać metalowe kojce, stworzone właśnie na takie okazje. Tworzą one strzeżoną przestrzeń dla kicającego przyjaciela, dzięki czemu może on w pełni skupić się na eksplorowaniu przyrody. Jeszcze lepszym sposobem na to, jak bezpiecznie zabrać królika na dwór, jest zakup kojca z domkiem. Tak przygotowana forteca zapewni pupilowi miejsce na odpoczynek lub schowanie się przed słońcem czy deszczem.

3. Zawczasu wprowadź świeżą trawę do diety królika

Popularne siano dla królików to wysuszona trawa, dlatego jej pierwotna wersja również jest bezpieczna dla tych czworonogów. Jeżeli jednak nie ma jej w codziennym jadłospisie zwierzęcia, należy wprowadzać ją stopniowo. Warto podawać niewielkie ilości trawy przez 2-3 tygodnie przed planowanym wyjściem na zewnątrz. W ten sposób układ trawienny pupila będzie przygotowany na ten smakołyk, gdy zdecydujesz się wychodzić na dwór z królikiem. 

Sprawdź też: Jakie siano dla królika wybrać? Najlepsze sianko do paśnika

4. Wybierz dzień z odpowiednią pogodą

Optymalna pogoda na spacer z czworonogiem to słoneczny dzień z temperaturą między 12 a 21 stopni. Zbyt chłodne otoczenie może skutkować wychłodzeniem organizmu i zwiększyć podatność na choroby.

Co zaś z ciepłym klimatem? Czy królik domowy może być na dworze w lato? Tak, o ile temperatura nie przekracza 25 stopni. Upał jest dla tych czworonogów szczególnie dotkliwy i może skutkować przegrzaniem, a nawet udarem. Odpowiedzialny opiekun powinien więc wiedzieć, jakie są objawy udaru u królików i – w razie potrzeby – szybko zareagować.

Króliki wyprowadzony na zewnątrz będzie kicał dookoła i eksplorował nowe zapachy i smaki.

Jeśli na spacerze spotka Was deszcz, nic straconego! Nie jest on szczególnie groźny dla kicających pupili, jeżeli mają gdzie się schować. Długa ekspozycja może jednak spowodować przemoczenie futra, a w konsekwencji obniżyć odporność malucha. W dni z niepewną pogodą warto zabierać ze sobą klatkę typu wybieg dla królika wraz z wbudowanym domkiem. Takie konstrukcje mają dach z nieprzemakalnych materiałów, dlatego świetnie sprawdzają się jako schronienie dla pupila.

5. Jeżeli planujesz spacer, zadbaj o odpowiednie szelki lub smycz

Klasyczny spacer z królikiem na smyczy również jest możliwy! Zwierzę może zwiedzać okolice poza kojcem, pod warunkiem, że jest zabezpieczone szelkami. Musi być też pod stałą obserwacją opiekuna. Aby wyjście było przyjemne dla obu stron, musisz pamiętać, że kicający pupil nie zachowuje się jak pies. W tym układzie to królik na spacerze pokazuje, gdzie idziecie i kiedy się zatrzymujecie. Ty zaś towarzyszysz mu w tej wędrówce i dbasz o jego bezpieczeństwo. 

A jak upewnić się, że Twój pupil nie ucieknie? Najlepiej jest zaopatrzyć się w szelki z uprzężą. Dokładnie otulają one ciało zwierzaka, dzięki czemu nie ma on możliwości wyślizgnięcia się z szelek. Ich konstrukcja powinna uwzględniać też delikatną budowę czworonoga i pokrywać klatkę oraz tułów. Pozwala to na równomierne rozłożenie ciężaru, przez co redukuje ryzyko kontuzji. Ponadto jeżeli martwisz się o to, że królik może uciec podczas spaceru, do szelek warto przypiąć dodatkową adresatkę z naszym adresem i numerem telefonu.

My niezmiennie polecamy szelki z uprzężą od firmy Trixie. Ich materiał jest lekki, co podnosi komfort noszenia, a silne rzepy gwarantują stabilność produktu, dzięki czemu nasze spacery z królikiem będą w pełni bezpieczne.

Przed wyjściem na spacer z królikiem, koniecznie przyzwyczaj go do noszenia szelek. W trakcie przymierzania możesz wręczyć pupilowi kilka smakołyków, by pozytywnie kojarzył tę czynność. Zacznij od zakładania ich na 5-10 minut dziennie, minimum tydzień przed planowanym zwiedzaniem. Gdyby jednak czworonóg jasno komunikował, że źle czuje się w szelkach i odmawiał chodzenia w nich, zrezygnuj z takiej formy spaceru. 

6. Pamiętaj o odpowiedniej ilości cienia i wody

Bez względu na to, czy spacerujecie latem, wiosną czy wczesną jesienią, zawsze pamiętaj o wodzie! Zwierzę powinno mieć dostęp do czystego napoju, by uniknąć odwodnienia. Zadbaj również o schronienie na wypadek silnego słońca lub wiatru. Może Ci w tym pomóc koc albo specjalna klatka z domkiem.

Na jakie zagrożenia uważać podczas spacerów?

Naturalne zagrożenia dla królików podczas spacerów związane są przede wszystkim z otoczeniem i nieodpowiednią pogodą.

Wspólny spacer z królikiem jest świetną formą spędzenia czasu z pupilem. Aby wyjścia były przyjemne, muszą być też bezpieczne. Trzeba więc unikać takich zagrożeń jak:

  • trujące otoczenie – w publicznych parkach mogą rosnąć rośliny trujące dla królika, dlatego należy dokładnie sprawdzić okolicę, jaką planuje się zwiedzać. Co ważne, zwierzę może ucierpieć również wskutek zjedzenia trawy spryskanej pestycydami. Jeśli nie masz pewności, czy dany obszar jest odpowiedni dla czworonoga, rozłóż koc i powstrzymuj pupila od jedzenia zieleniny.
  • drapieżniki – bezpieczne chodzenie z królikiem na smyczy jest możliwe tylko wtedy, gdy wokół nie ma wolnobiegających psów, kotów czy dzikiej zwierzyny. Zagrożeniem dla kicającego czworonoga mogą być nawet niektóre gatunki ptaków! Ważne jest więc wybranie mało uczęszczanej okolicy, by zminimalizować ryzyko niebezpiecznej sytuacji i ograniczyć stres domowego zwierzęcia. 
  • kleszcze i insekty – kleszcz u królika jest realnym zagrożeniem. Te pajęczaki przenoszą m.in. RHD (wirusowa krwotoczna choroba królików) i myksomatozę, które mogą wywołać śmierć pupila. Jak więc zabezpieczyć królika przed kleszczami? Niestety, preparaty przeznaczone dla psów oraz kotów są szkodliwe dla kicających przyjaciół. Z tego względu wskazane jest dokładne przejrzenie ciała zajęczaka po każdej wizycie na zewnątrz.
  • nieodpowiednia pogoda – należy uważać na skrajne temperatury, czyli uważać na chłód oraz upały. Najlepiej także unikać deszczowych i wietrznych dni, które mogłyby skutkować chorobą zwierzęcia.

Odpowiedzialne wyprowadzanie królika to klucz do sukcesu

Bezpośredni kuzynowie domowych pupili – zające – na co dzień przebywają na zewnątrz. Czy więc królik domowy może być na zewnątrz? Odpowiedź brzmi: tak! Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie zwierzęcia. Należy zacząć od krótkich wyjść i zadbać o bezpieczną okolicę. Dobrze jest także stopniowo wzbogacać dietę pupila o naturalną trawę, by przyzwyczaić jego układ trawienny do nowych przysmaków. 

Cykle regularnych wyjść na spacer z królikiem pobudzają w zwierzakach naturalne instynkty do eksploracji nowych miejsc. Dzięki temu czworonóg może się spełniać, co pozytywnie wpływa na jego psychikę. Zażywa też dawki cennego słońca i otrzymuje przestrzeń do zabawy na świeżym powietrzu. 

A czy można chodzić z królikiem na smyczy? Również tak, choć wiele zależy od indywidualnego przypadku. Niezbędny jest domowy trening noszenia szelek, min. tydzień przed wyjściem na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że niektóre pupile zwyczajnie nie są stworzone do pozadomowego świata. Wówczas powinniśmy zrezygnować ze spacerów z królikiem i spędzać z nim czas w obrębie mieszkania.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *