Rozważasz powiększenie swojego domowego ogniska o króliczka rasy Hotot? Te urocze, niewielkie stworzenia o łagodnym charakterze mogą być idealnym wyborem dla Ciebie lub Twojego dziecka. Znane z Francji jako „oczy urokliwości”, króliki Hotot zachwycają swym wyglądem i spokojnym usposobieniem. W naszym artykule znajdziesz informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ich potrzeby oraz poznasz wyzwania, jakie mogą przed Tobą stanąć, jeżeli zdecydujesz się na tę piękną odmianę miniaturek!
Spis treści:
Charakterystyczne cechy królika Hotot miniaturki
Karzełki Hotot to króliki o niewielkich rozmiarach i spokojnym temperamencie, które uchodzą za idealnych towarzyszy domowych. Pochodzące z Francji, są znane z charakterystycznego wyglądu i przyjaznego charakteru.
Nazwa gatunku | Karzełek Hotot biały (Dwarf Hotot) |
---|---|
Średnia waga | 1,1 do 1,6 kg |
Średnia długość życia | 7 do 10 lat |
Temperament | Spokojny, przyjazny, towarzyski, mocno się przywiązuje do właściciela |
Pochodzenie | Francja |
Długość sierści | Krótka |
Najczęstsze problemy zdrowotne | Malokluzja, infekcje dróg oddechowych, problemy z zębami |
Poziom trudności pielęgnacji | Niski (2 w 5 stopniowej skali) |
Podobne rasy | Królik Polish, Królik Holenderski, Królik Biały Wiedeński |
Skąd pochodzi królik Hotot miniaturka?
Rasa królików Hotot, znana również jako karzełki Hotot, wywodzi się z Francji. Jej początki sięgają początku XX wieku i są związane z pracą Eugénie Bernhard, hodowczyni, która pragnęła stworzyć białego królika z czarną obwolutą oczu. Początkowo skrzyżowała króliki rasy Białe Wiedeńskie z królikami holenderskimi i francuskimi białymi, co doprowadziło do stworzenia większej wersji Hotot.
W latach 20. XX wieku rozpoczęto pracę nad mniejszą odmianą, co ostatecznie doprowadziło do powstania miniaturowej rasy Hotot, którą znamy dziś. Rasa ta została oficjalnie uznana w Europie w latach 30., a jej popularność wzrosła wraz z docenieniem jej charakterystycznego, atrakcyjnego wyglądu.
Jak wyglądają króliki karzełki rasy Hotot?
Miniaturowe króliki Hotot to istne mistrzostwo w minimalistycznej elegancji. Uwagę przyciąga ich niewielka, ale muskularna sylwetka, gdzie rozstaw łapek jest na równi z szerokością ich bioder, co nadaje im harmonijny i proporcjonalny wygląd. Masa ich ciała waha się zazwyczaj w przedziale od około 1,1 do 1,6 kg, co czyni je jedną z najmniejszych ras królików miniaturek.
Króliki Hotot posiadaja lśniącą, bardzo charakterystyczną sierść, która jest bardzo przyjemna w dotyku i posiada strukturę typu “rollback”, czyli po każdym głaskaniu z łatwością wraca do pierwotnego ułożenia. Kolor futra tych królików jest monochromatyczny – czyli ze znaczącą przewagą bieli, z wyjątkiem hipnotyzujących, ciemnobrązowych oczu, które obramowane są wąskim pasmem ciemniejszej sierści. Ta charakterystyczna „kreska” wokół oczu przypomina starannie narysowany eyeliner, o średnicy około 5 mm każdej.
Wspomniana kreska jest wymaganym elementem, który musi być bardzo równy i posiadać wyrazisty kontur, aby króliczek rasy Hotot mógł brać udział w oficjalnych wystawach tejże rasy.
Oprócz nietypowej sierści, warto również zwrócić uwagę na głowę tej odmiany królika miniaturowego. Ich główka jest szeroka i wydatna, co w połączeniu z krótką szyją podkreśla ich charakterystyczny, krzepki wygląd. Uszy, dumnie układają się w kształt litery V, idealnie komponując się z całością, nie przekraczają jednak zazwyczaj długości 7 cm.
Całokształt ciała i głowy królików tej rasy przypomina miniaturową rzeźbę, gdzie każda linia i krągłość ma swoje miejsce, tworząc spójny obraz maleńkiego, lecz walecznego zwierzęcia, gdzie pomimo że nie zostało stworzone do celów hodowli na futro czy mięso, zdobyło serca hodowców i właścicieli jako idealny towarzysz domowy.
Charakter i temperament króliczków Hotot
Króliczki Hotot to uosobienie czarującego temperamentu i spokoju, który sprawia, że są wyjątkowo przyjaznymi i łagodnymi zwierzątkami domowymi. Z racji ich niewielkiego rozmiaru, stanowią one idealnych towarzyszy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Charakter odmiany Hotot cechuje się dużą otwartością – jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o socjalizację, króliczki te stają się bardzo czułe i przywiązane do członków swojej rodziny, a dzięki swojej ciekawości chętnie eksplorują otoczenie, choć nie należą do najbardziej aktywnych królików. Mimo iż Hototy nie wykazują zbytniej aktywności, uwielbiają zabawę i różnorodne atrakcje, jak tunele czy przeszkody.
Zabawa z nimi powinna regularnie wzbudzać ich zainteresowanie i zachęcać królika do kreatywnych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest także fakt, że króliczki te żyją w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi, zwłaszcza kiedy będą miały możliwość odpowiedniej socjalizacji. To społeczne zwierzęta, które często najlepiej czują się w parze, dlatego warto rozważyć adopcję dwóch króliczków, najlepiej sterylizowanego samca i samicy.
Mając na uwadze potrzeby dzieci oraz królika, pamiętajmy o zachowaniu czujności, aby zapewnić bezpieczeństwo obu stronom. Warto także pamiętać, że choć te maluchy są przyjazne, mogą czuć się zagrożone w obecności większych zwierząt lub nagłych, płochliwych sytuacji, w których zostaną np. przygwożdżone bez możliwości ucieczki. Wtedy mogą przejawiać zachowania obronne, takie jak ugryzienia czy zadrapania, które mogą być bolesne szczególnie dla mniejszych dzieci. Dlatego zawsze należy szanować przestrzeń króliczków, szczególnie podczas ich pierwszych dni w nowym domu
Właściwa socjalizacja od pierwszych chwil w nowym otoczeniu jest kluczem do wykształcenia u królików Hotot przywiązania i zaufania do swoich ludzkich towarzyszy.
Preferowane pożywienie i codzienna dieta
Ułożenie diety dla karłowatego królika rasy Hotot nie jest nadmiernie skomplikowane, lecz wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad. Podstawę ich jadłospisu stanowi siano – powinno być ono dostępne dla królika cały czas i stanowić około 70% jego codziennej diety, co przekłada się na ilość równą mniej więcej rozmiarowi ciała zwierzęcia. Siano jest niezastąpione, ponieważ wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i przyczynia się do ścierania zębów, zapobiegając tym samym problemom dentystycznym.
Przy wyborze siana, musimy pamiętać, że ta odmiana miniaturek nie przepada za sianem z lucerny, które jest zbyt bogate w białko dla większości ras.
W przypadku odmiany Hotot, które są jedną z mniejszych ras miniaturek, ich dzienna porcja granulatu (pelletu), powinna wynosić od 50 do 75 gramów (czyli około 1/8 do 1/4 szklanki), w zależności od masy ciała (nie powinniśmy dopuścić do przekroczenia 2,5 kg), wieku oraz poziomu aktywności zwierzaka.
Pellet powinien być wysokiej jakości i dostarczać odpowiednią dawkę błonnika, witamin oraz minerałów i odpowiadać zapotrzebowaniu zwierzaka – zaleca się, aby zawartość białka nie przekraczała 18%, a błonnika wynosiła przynajmniej 18%. Tłuszcze powinny stanowić nie więcej niż 3% składu, a wapń nie powinien przekroczyć 1%.
Do codziennej diety tych uroczych stworzeń powinniśmy zapewnić stały dostęp do świeżej wody oraz cyklicznie wprowadzać świeże warzywa i owoce, takie jak jabłka, marchewki czy pomarańcze, które stanowią doskonałą przekąskę. Ważne jest jednak, aby pamiętać o umiarze, aby nie zaburzyć ich delikatnego układu pokarmowego.
Karmienie króliczków Hotot to zadanie, które wymaga równowagi i umiejętności dostosowania diety do indywidualnych potrzeb zwierzaka. Ich menu, choć nie wymaga skomplikowanych składników, potrzebuje stałego monitorowania i odpowiedniego bilansu, aby zapewnić odpowiedni balans potrzebnych witamin i minerałów.
Pielęgnacja i opieka nad rasą Hotot
Opieka nad królikiem Hotot wymaga uwagi i pewnej dozy odpowiedzialności, ale nie jest nadmiernie skomplikowana, co czyni te sympatyczne gryzonie dobrym wyborem nawet dla początkujących miłośników zwierząt.
Jednym z podstawowych aspektów jest dbałość o ich miękką, błyszczącą sierść, która potrzebuje regularnego czesania – przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet częściej, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów i zapobieganiu połykania przez zwierzaka nadmiernej ilości sierści. Tutaj musimy również pamiętać o możliwie regularnym czyszczeniu futerka przy użyciu wilgotnej ściereczki i szczotki, jednak za wszelką cenę powinniśmy unikać kąpania królika, ponieważ może to być niebezpieczne dla jego zdrowia.
Oprócz samej pielęgnacji, naszym zadaniem jest stworzenie przyjaznego środowiska dla naszego potencjalnego karzełka rasy Hotot. Klatka, zapewniająca schronienie, powinna mieć co najmniej 60 x 90 centymetrów powierzchni, aby królik mógł swobodnie się poruszać, a jej dno powinno być wyłożone grubą warstwą podłoża, zapewniającego komfort i higienę. Klatka z podłogą siatkową jest niewskazana, ponieważ może prowadzić do bolesnych podrażnień i owrzodzeń łap.
Chociaż nie są najbardziej aktywną z ras, prawie każdy królik rasy Hotot jest energiczny i potrzebuje rozładować nadmiar energii przez ruch i zabawę. Dlatego ważne jest, aby codziennie zapewniać im co najmniej trzy godziny czasu na swobodne bieganie i skakanie poza klatką, w bezpiecznym, ogrodzonym terenie lub we wnętrzu domu, po uprzednim zabezpieczeniu przestrzeni. W tym przypadku doskonale sprawdzi się większy kojec.
Dostarczenie stymulacji ruchowej jest niezbędne, aby królik mógł zaspokoić swoje naturalne potrzeby wyładowania energii oraz utrzymania silnych i zdrowych mięśni nóg.
Rozmnażanie i cykl życia królików
Hototy osiągają dojrzałość płciową między 4 a 4,5 miesiąca życia. Samice tej rasy są gotowe do rozrodu, kiedy ich ciało sygnalizuje optymalne warunki, co jest wyzwalane poprzez akt seksualny, a nie cykl hormonalny, jak u ludzi.
Ciąża królika trwa przeciętnie od 31 do 33 dni, a liczba młodych w miocie zwykle mieści się w przedziale od 8 do 12. Chociaż samiczki Hotot są dobrymi matkami, to ich nowonarodzone młode wymagają ciepłego i suchego miejsca, ponieważ przez pierwszy tydzień nie regulują własnej temperatury ciała. W przypadku dużego miotu, niektóre młode mogą być adoptowane przez inną samicę, co zwiększa ich szanse na przeżycie.
Typowe choroby i najczęstsze problemy zdrowotne karzełków rasy Hotot
Króliki tej odmiany są generalnie zdrowymi stworzeniami, ale jak wszystkie zwierzęta, mogą napotkać na problemy zdrowotne. Należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany w apetycie, zachowaniu, a także na obecność wydzieliny z nosa czy oczu, ponieważ są to zazwyczaj pierwsze objawy sygnalizujące problemy zdrowotne królików.
Częste schorzenia, na które cierpią Hototy to m.in. infekcje dróg oddechowych, problemy z układem pokarmowym czy z zębami. Jednak jedną z typowych dla królików chorób jest malokluzja, czyli nieprawidłowe ustawienie zębów, które u Hototów może wynikać z ich okrągłych główek. Zwierzaki te mogą również cierpieć na zapalenie ucha, związane z ich dużymi uszami.