Czy królika można kąpać? Jak dbać o czystość królików?

Czy królika można kąpać? Poznaj zasady i sposoby jak myc króliki

Kąpiel królika może być nie tylko szkodliwa, ale i nawet śmiertelna. Zamiast klasycznego mycia, polecane jest wyczesanie sierści lub punktowe czyszczenie brudnych miejsc. Schorowane lub stare osobniki mogą jednak wymagać dodatkowej opieki, w tym kąpieli. Jak umyć królika miniaturkę, aby nie narazić jego zdrowia i kiedy to robić? 

Spis treści:

Czy króliki można kąpać tak jak inne zwierzęta?

Pełne kąpiele mogą być szkodliwe dla królików, a nawet prowadzić do ich śmierci. Zamiast tego, zaleca się przeprowadzenie punktowej kąpieli, która polega na usunięciu zabrudzenia z konkretnego miejsca. Takie rozwiązanie stosuje się zwłaszcza przy futrze sklejonym moczem lub kałem. Umycie pupy królikowi jest wówczas uzasadnione medycznie i pomaga w uniknięciu infekcji tych okolic. Przy myciu punktowym używa się minimalnej ilości wody i aplikuje ją tylko tam, gdzie jest to potrzebne. 

Dlaczego królika nie można kąpać? Zajęczaki mają skłonność do paniki, kiedy są w wodzie, a gwałtowne ruchy mogą prowadzić do złamań kręgosłupa lub kończyn. Dodatkowo, mokre futro pupili skleja się, a całkowite wysuszenie jest trudnym zadaniem. Króliki, które zostają mokre, są podatne na infekcje dróg oddechowych i hipotermię.

Zamiast kąpać pupila, należy dbać o to, aby unikać gromadzenia się brudu. Jednym ze sposobów jest codzienne czesanie futra królika. Taki regularny zabieg pielęgnacyjny zapobiega kołtunieniu sierści, a także usuwa wiele brudu.

Regularne czesanie królika zmniejsza konieczność kąpieli

Królik a pchły – czy inwazja pcheł wymaga kąpieli pupila?

Nawet gdy na ciele futrzaka zaobserwujesz pchły, kąpanie królika jest wykluczone. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się klasyczne metody pozbywania się pasożytów z futra, np. dokładne wyczesanie sierści. 

Jeśli jednak insektów jest zbyt wiele, konieczny okaże się preparat przeciw pchłom. Wówczas niezbędna jest wizyta u weterynarza, który dobierze odpowiedni produkt i jego dawkę. Na króliki dobrze działają specyfiki na bazie m.in. imidaklopridu i permetryny. Zabronione są natomiast środki zawierające trujący dla zajęczaków fipronil

Preparat przeciw pchłom najlepiej zaaplikować za uszami pupila, by nie mógł go zlizać. Pamiętaj, że królika nie można również kąpać po nałożeniu produktu. Zamiast tego lepiej codziennie wyczesywać futerko i zbierać pozostałe pasożyty. 

Kiedy królik może wymagać umycia i kąpieli?

Zajęczaki są niesamowicie czystymi stworzeniami, dlatego zazwyczaj nie wymagają mycia. Czy jednak królika można kąpać w kryzysowych sytuacjach? Okazuje się, że tak. Pomoc w higienie może być potrzebna, gdy: 

  • królik ma nadwagę i nie jest w stanie samodzielnie się wyczyścić (pupil wymaga wówczas asysty głównie przy myciu pupy)
  • zwierzę ma problemy z zębami lub artretyzm, a to uniemożliwia mu czyszczenie futra
  • błoto lub inny brud zasechł na futrze po dniu zabawy na dworze, a zajęczak ewidentnie nie radzi sobie z usunięciem zabrudzenia
  • zły stan zdrowia (np. myksomatoza) skutkuje trudnościami z czyszczeniem, szczególnie tylnej części ciała

Istnieją określone sytuacje, kiedy ze względów zdrowotnych może być konieczne wykąpanie królika do pewnego stopnia, ale generalnie nie jest konieczne moczenie całego królika. Pupile, które często mają zabrudzenia na tylnej części ciała kałem lub moczem, mogą wymagać częstych myć w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia infekcji. 

Jak umyć królika, aby było to dla niego bezpieczne?

Biorąc pod uwagę, że zajęczaki źle znoszą wodę, ważne jest, aby kąpiel królika przeprowadzić z uwagą i ostrożnością. Niewielkie zabrudzenia można czyścić punktowo przy użyciu odrobiny wody, ręcznika i szamponu dla gryzoni. W skrajnych sytuacjach weterynarz może zalecić kąpiel królika. Jeśli tak się stanie, pamiętaj, by zmoczyć jak najmniej futra, a następnie dokładnie osuszyć pupila. 

Zadbaj o punktowe czyszczenie plam na futrze

Zamiast kąpania królika miniaturki możesz posłużyć się punktowym czyszczeniem futerka. Jak to zrobić? Najlepiej namoczyć ręcznik wodą i w ten sposób zwilżyć sierść w brudnym miejscu. Następnie delikatnie wmasuj szampon dla gryzoni i ostrożnie spłucz jego pozostałości, np. poprzez polewanie wody z kubka. Unikaj natomiast prysznicy i wody pod ciśnieniem – może ona spowodować dodatkowy stres u pupila. 

Wykorzystaj wannę z namoczonym ręcznikiem

Jeżeli poprzednie metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w czystości Twojego królika, ostatnią opcją jest kąpiel w umywalce lub wannie. Jest to jednak ostateczność, ze względu na możliwość wywołania stresu u królika, jak również potencjalne ryzyko wystąpienia hipotermii. Temperatura ciała tych pupili oscyluje w granicach 38-39 stopni Celsjusza1 i może być łatwo obniżona poprzez zanurzenie w wodzie.

Nawet niewielka ilość wody może powodować niepokój u wielu zajęczaków, prowadząc do nerwowego szamotania się i możliwości zranienia. Aby kąpiel królika w umywalce była jak najbezpieczniejsza, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Nasącz ręcznik ciepłą wodą i połóż go na dnie umywalki lub wanny. Zapewni to królikowi stabilność i pomoże utrzymać go w spokoju.
  2. Nie nalewaj więcej niż 2,5 cm wody i upewnij się, że jest ona jedynie ciepła – nie gorąca ani zimna.
  3. Używaj tylko szamponu przeznaczonego specjalnie dla królików i stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta.
  4. Unikaj głowy i uszu królika, chyba że jest to absolutnie konieczne.
  5. Po kąpieli delikatnie osusz królika ręcznikiem.

Dokładnie wysusz królika

Po kąpieli królika, niezależnie od metody, pupila należy dokładnie wysuszyć. Użyj suchego ręcznika, aby delikatnie masować mokre obszary. Niektórzy właściciele używają również suszarki do włosów. W takim wypadku zawsze należy stosować niską temperaturę w odpowiedniej odległości od zwierzęcia, aby uniknąć przegrzania i niepotrzebnego stresu. 

Kąpiel królika należy zakończyć dokładnym osuszeniem ręcznikiem

Czyszczenie pupy królika z resztek odchodów

Króliki mogą mieć problem z utrzymaniem czystości w okolicach pupy, zwłaszcza jeśli są otyłe lub mają inne problemy zdrowotne. W takich sytuacjach istotne jest regularne i delikatne czyszczenie tej części ciała. Procedura jest łatwiejsza, gdy jest nas dwoje, ale jeżeli potrzebujesz, możesz wykonać ją samodzielnie. 

Jak umyć królikowi pupę?

  1. Najpierw przygotuj umywalkę lub miskę dla królika. 
  2. Na dnie połóż ręcznik, aby królik miał pełną przyczepność i stabilność.
  3. Następnie napełnij ją do połowy ciepłą wodą (głębokość na szerokość dłoni będzie w porządku). Dodaj odrobinę szamponu dla zwierząt do wody.
  4. Umieść królika w wodzie tak, aby jego tył i tylne nogi były zanurzone. Staraj się trzymać górną część ciała królika poza wodą.
  5. Pozwól wodzie na namoczenie obszaru zabrudzonego przez kilka minut. 
  6. Delikatnie masuj obszar, gdzie kupa łączy się z futrem. Może to być nieprzyjemne, więc możesz chcieć użyć ściereczki lub rękawiczki. 
  7. Jeżeli kulka odchodów nie chce odpaść, pozwól jej namoczyć jeszcze kilka minut, a następnie spróbuj ponownie.

Gdy skończysz, wyjmij królika z kąpieli i połóż go na suchym ręczniku. Delikatnie, ale dokładnie osusz go. Nie pocieraj zbyt mocno, ponieważ króliki mają delikatną skórę, która jest jeszcze bardziej wrażliwa, gdy jest mokra.

Konieczność mycia pupy u królika bywa spowodowana również nieprawidłową dietą. Nieświeże sianko czy trawa o niewiadomym pochodzeniu (zebrana np. przy drodze) mogą wywołać biegunkę. Zabrudzone futerko wymaga w takiej sytuacji dodatkowego czyszczenia.

Dowiedz się więcej: Co jedzą króliki ? Poznaj zasady żywienia królika od A do Z

Codzienna pielęgnacja królika jest podstawą utrzymania jego czystości

Kąpiel królika (zarówno miniaturki, jak i większych osobników) w większości przypadków jest niepotrzebna i stanowi jedynie ostateczność. Sprawa codziennej pielęgnacji wygląda nieco inaczej – niektóre zabiegi są kluczowe dla utrzymania zdrowia i czystości Twojego królika. O co warto zadbać?

  • Regularne czesanie – króliki mają bardzo gęste futro, które regularnie się linieje. Dlatego ważne jest, aby codziennie czesać królika, szczególnie w okresie linienia, aby pomóc mu pozbyć się nadmiaru sierści i zapobiec formowaniu się kłaków. Ignorowanie tego zabiegu pielęgnacyjnego może prowadzić do wylizywania sierści przez pupila, a w konsekwencji do formowania się ciągnących i posklejanych bobków. Odchody przyklejają się do tyłu zwierzęcia, przez co pupa królika wymaga mycia. 
  • Kontrolowanie pazurków – pazury królika rosną stale, podobnie jak u kotów czy psów. Regularna kontrola i przycinanie ich pomogą zapewnić komfort królikowi i zapobiec problemom zdrowotnym. Jeżeli nie jesteś pewien, jak to zrobić przeczytaj nasz artykuł o obcinaniu pazurów królika lub poproś swojego weterynarza o szybką naukę.
  • Sprawdzanie ząbków – zęby królików również rosną przez całe ich życie. Dlatego regularne kontrolowanie, czy zęby królika nie są zbyt długie lub nierówno starte, jest kluczowe dla utrzymania jego zdrowia. Możesz to zrobić samodzielnie, jednak gdy zauważysz jakiekolwiek problemy lub niepokojące zmiany, skontaktuj się z weterynarzem.
  • Obserwacja uszu – uszy królika są wrażliwe i mogą łatwo ulec infekcjom. Codziennie sprawdzaj więc czy uszy pupila są czyste i nie ma w nich żadnych wydzielina. Jeżeli zauważysz czerwoność, obrzęk, nieprzyjemny zapach lub wydzieliny, udaj się z pupilem do specjalisty.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne (m.in. czesanie) i dbanie o zdrowie zwierzaka sprawiają, że kąpiele królika nie są potrzebne. Dają również szansę na wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na utrzymanie naszego pupila w doskonałej kondycji przez większość jego życia. 

Bibliografia:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *