Wyprawka dla królika – akcesoria i wyposażenie do zakupu przed królikiem

Wyprawka dla królika - lista najważniejszych rzeczy, w które warto się zaopatrzyć przed zakupem króliczka

Kompletowanie wyprawki dla królika warto zacząć od zakupu maskownic i innych akcesoriów, chroniących wrażliwe elementy domu. Pupilowi potrzebne będą zaś: karma, przysmaki, siano oraz miejsce do bytowania w postaci klatki i kojca. Niezbędne są też miseczki, kuweta i transporter. Aby zajęczak żył w zdrowiu, wyprawka dla królika musi obejmować też zabawki do wspólnego spędzania czasu oraz akcesoria do pielęgnacji i kuweta. 

Przy zaawansowanym wariancie (uwzględniającym wiele zabawek, przenośny kojec oraz zabezpieczenia domowe) koszt wyprawki dla królika to ok. 650-750 zł. Jeśli zaś ograniczysz się tylko do niezbędnego minimum, możesz spodziewać się wydatku rzędu ok 300-350 zł. Sprawdź, co powinno znaleźć się wśród rzeczy dla Twojego nowego królika!

Spieszysz się? Sprawdź gotową listę zakupów do wyprawki dla królika (wystarczy kliknąć)!

1. Zabezpieczenia naszego domu i osłonki na wrażliwe miejsca

Zanim przyprowadzisz zajęczaka do domu, pamiętaj, by dostosować przestrzeń do nowego członka rodziny i zabezpieczyć wrażliwe miejsca, np. kable. Gdy pupil zdecyduje się pogryźć przewody, nie tylko spowoduje szkody materialne, ale i może wyrządzić sobie krzywdę. Pomyśl zarówno o tych widocznych i dużych elementach, jak kabel od komputera, jak i o tych mniejszych – np. o ładowarkach. 

Wyprawka dla królika powinna więc zawierać osłonki na newralgiczne miejsca w domu. Przewody możesz schować pod listwami przypodłogowymi. Alternatywą są zaś plastikowe maskownice (szczególnie polecamy solidny organizer na kable). W ten sposób zabezpieczysz zwierzę przed porażeniem prądem, a jednocześnie zaprowadzisz porządek w domowych przewodach. 

Królicze zęby mogą zniszczyć nie tylko kable, ale i dywany. Pamiętaj również, że pupil z początku może załatwiać się poza klatką, np. na panelach. Wówczas drewniana podłoga także może zostać uszkodzona. Jak się przed tym chronić? Wyprawkę dla królika warto wzbogacić o akcesoria zabezpieczające duże przestrzenie. W tym pomogą Ci ochronne podkładki w formie wielkoformatowych mat

Co jeszcze potrzebuje królik? Zarówno miniaturka jak i większy osobnik będzie cenił sobie możliwość swobodnego kicania. Pupile powinny regularnie wychodzić z klatki i eksplorować teren. W zabezpieczeniu domu w takiej sytuacji pomogą Ci akcesoria dla królika, m.in. kojec lub domowy wybieg. W ten sposób wydzielisz w mieszkaniu bezpieczną strefę dla zwierzęcia i łatwo postawisz mu granice. Co więcej, tak chroniony zwierzak może bezproblemowo zostać chwilę bez opieki, dając Ci możliwość zajęcia się obowiązkami.

2. Karma, siano i przekąski

W wyprawce dla królika nie może zabraknąć jedzenia! Podstawą tego, co potrzebuje królik, jest siano. O tym, jakie sianko wybrać dla pupila pisaliśmy tutaj. Na start możesz zaopatrzyć się np. w wersję tymotkową (ze względu na dużą zawartość błonnika) lub z lucerny (w przypadku młodych osobników). 

Dietę zwierzaka warto urozmaicić także o warzywa liściaste, niektóre owoce i pellet oraz zioła. Możesz też skorzystać z gotowej mieszanki karmy, dzięki której łatwiej zbilansujesz jadłospis pupila. Takim dodatkiem żywieniowym może być mieszanka FACTORYHERBS z naturalnymi składnikami i bogactwem minerałów.

Więcej o żywieniu pupila przeczytasz w artykule: Co jedzą króliki – żywienie królika od A do Z

3. Odpowiednia klatka i wybieg dla przestrzeni

Cała wyprawka dla królika nie będzie kompletna, jeśli zabraknie w niej dużej klatki. Przestrzeń dedykowana dla pupila powinna mieć długość minimum 4 razy większą, niż zwierzę. Miniaturki mogą więc skorzystać z klatek o wymiarach 100×60 cm i większych. Dla dużych osobników polecamy zaś wersje o wymiarach 140×80 cm i więcej. 

Przy takich akcesoriach dla królika jak klatka liczy się nie tylko długość i szerokość konstrukcji, ale i jej wysokość. Pupil powinien móc swobodnie podskakiwać w klatce, a także stanąć na dwóch łapkach bez dotykania głową o górne pręty. 

Klatka i kojec to niezbędne akcesoria dla królika

Szczególną popularnością cieszą się klatki metalowe. Ich pręciki są odporne na królicze zęby, a szczeliny wystarczająco małe, by zapobiegać próbom ucieczki ze strony zwierzaka. Co więcej, taka konstrukcja pozwala opiekunom łatwo kontrolować, co ich podopieczny robi podczas odpoczynku w klatce. 

Poza bezpiecznym miejscem do relaksu, zajęczak powinien mieć też swój własny wybieg, w którym spełni swoje potrzeby zabawy. Przenośny kojec można postawić np. w pokoju lub zabierać ze sobą na spacery. Wyprawka dla królika wzbogacona o taki wybieg niesie korzyści zarówno pupilom, jak i ich właścicielom. Czworonóg zyskuje bezpieczną przestrzeń do eksplorowania świata, zaś opiekun może bez obaw pozostawić podopiecznego na chwilę bez nadzoru. 

Ważne, by zagroda była duża i wykonana z trwałego materiału, np. metalu. Od siebie polecamy pojemny, przenośny kojec dla królika o wymiarach powyżej 140×70 cm. Konstrukcję charakteryzuje także prosty montaż, dlatego z pewnością poradzisz sobie z jej rozstawieniem. 

Odkryj też: Spacer z królikiem na smyczy – jak się do niego przygotować?

4. Kuweta i wyściółka pochłaniająca zapach

Podstawowa wyprawka dla królika musi obejmować kuwetę. Zajęczaki lubią załatwiać się na miękkim podłożu, dlatego szybko skojarzą, że to właśnie kuweta jest odpowiednim miejscem. Ustaw ją w tym fragmencie klatki, gdzie Twój pupil najczęściej chodzi za potrzebą. Przy jednym króliku w stadzie wystarczy zwykły, plastikowy pojemnik z niskim rantem. Dla miniaturek wersje o długości ok. 15 cm i szerokości ok. 30-35 cm w zupełności wystarczą. Dla większych osobników lub liczniejszego stada polecamy kuwety o długości 35-40 cm i szerokości 35-40 cm. 

Potrzebne rzeczy dla królika to również ściółka do kuwety. Hodowcy często polecają żwirek granulowany na bazie papieru – dobrze chłonie zapach oraz nieczystości, dlatego nie trzeba go często wymieniać. Jego wadą jest jednak niska dostępność.

Jako alternatywa może służyć pellet drewniany. 15 litrowy worek od Vitapol zapewnia podobną chłonność przy jednoczesnej atrakcyjnej cenie. W zależności od rozmiaru kuwety tak duży worek starczy Ci nawet na 2-3 miesiące użytkowania!

5. Transporter i odpowiedni kocyk

Czasem Twój pupil będzie musiał podróżować – czy to na spacer, czy na wizytę do weterynarza. Ważne, by podczas takiej wycieczki zawsze był bezpieczny i czuł się maksymalnie komfortowo. Wśród rzeczy dla królika (zarówno miniaturki, jak i większej wersji) potrzebny jest więc transporter. 

Jaki model wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar. Trudno tu o dokładne wymiary, bo każdy pupil ma zupełnie inną wagę i budowę ciała. Docelowo zwierzak powinien swobodnie obracać się wewnątrz przenośnej klatki, a jednocześnie nie obijać się o jej ścianki podczas podróży. Solidny transporter dla królika musi być też przewiewny i gwarantować dostęp do powietrza. Istotne jest też zamknięcie – polecamy wersje z dwoma zatrzaskami (w przypadku plastikowych transporterów) lub z zamkiem błyskawicznym (w przypadku materiałowych modeli).

Przenośna skrytka dla zajęczaka to inwestycja w przyszłość i powinna znaleźć się w wyprawce dla królika. Z pewnością będzie też niejednokrotnie używana. Warto więc już zawczasu postawić na wytrzymałe akcesorium dla królika, które będzie służyć przez lata. Jeśli zależy Ci na łatwym czyszczeniu i wiesz, że Twój pupil może załatwiać się podczas podróży (np. w wyniku stresu), wybierz duży plastikowy transporter. Gdy zaś stawiasz przede wszystkim na delikatne podłoże i wygodne przenoszenie pupila, możesz zdecydować się na miękką torbę do transportu. Oba rozwiązania mają swoich zalety i wady, dlatego głównym kryterium są Twoje preferencje. 

Aby budować pozytywne skojarzenia z podróżami w transporterze, wśród rzeczy dla królika warto zawrzeć kocyk. Kawałek materiału należy wykorzystywać do zabawy ze zwierzęciem i pozwolić, by tkanina przesiąknęła zapachem pupila. Tak zapamiętany koc włóż do transportera za każdym razem, gdy się przemieszczacie. Dzięki temu czworonóg będzie spokojniejszy i lepiej zniesie wycieczkę. 

6. Miseczka na jedzenie, poidełko i paśnik

W wyprawce dla królika powinna znaleźć się miseczka na jedzenie. To w niej będziesz umieszczać granulat, mieszankę karmy czy przekąski w formie warzyw i owoców. Dla jednego pupila wystarczy niewielka wersja o pojemności 250 ml. Wybieraj modele z bezpiecznych materiałów, których zajęczak nie może pogryźć i zjeść. My polecamy ceramiczną miseczkę od Trixie. Jest stabilna, nie przemieszcza się, a w dodatku jest łatwa do utrzymania w czystości. 

Jak jeszcze wyposażyć klatkę dla królika? W jego przestrzeni powinno pojawić się poidełko, z którego zwierzę będzie mogło bezproblemowo pić. To akcesorium potrzebuje także regularnego mycia, dlatego wybieraj modele, które nie sprawiają trudności przy czyszczeniu. Szczególnym zainteresowaniem opiekunów cieszą się wersje z prostym mocowaniem do klatki – dzięki temu poidełko jest stabilne i pozostaje w jednym miejscu. Dobrze sprawdzają się też modele ze stali nierdzewnej, które lepiej znoszą ciągłą wilgoć. Do wyprawki dla królika możesz dołączyć także miseczkę ceramiczną zamiast poidełka. 

Gadżety dla królika mogą być jednocześnie praktyczne i estetyczne. Jednym z nich jest paśnik. Możesz zakupić go np. w formie wiszącej kuli i tym samym zapewnić swojemu pupilowi dodatkową porcję rozrywki. W ten sposób będzie on musiał włożyć nieco energii w zdobycie sianka.

Przy wyborze paśnika kieruj się przede wszystkim jakością materiału. Najlepiej sprawdzą się modele z metalu. Zajęczak nie będzie w stanie ich przegryźć ani zatruć się kawałkami gadżetu.

Lista akcesoriów dla królika i gotowej wyprawki

7. Zabawki i akcesoria do wspólnej zabawy

Każdy czworonóg potrzebuje zabawy – nie inaczej jest w przypadku królików. Jakie rzeczy możesz im kupić? Rozglądaj się za wytrzymałymi materiałami, które nie szkodzą zajęczakom. Są to np. trwały plastik (którego nie da się pogryźć), stal nierdzewna (w przypadku wiszących gadżetów dla królika) lub wiklina. 

Uważaj również na rozmiar zabawki dla zajęczaka. Zbyt małe elementy mogą zostać połknięte przez zwierzę.

Postaraj się urozmaicić zabawę – wzbogać wyprawkę dla królika o piłki wiklinowe, kulę smakulę (do chowania przysmaków), a także tunel. Pamiętaj też o kocyku, który przyda Ci się zarówno do interakcji z pupilem, jak i do przyzwyczajania go do transportera.

Wiesz, że króliki są świetnymi towarzyszami do zabaw?
Przeczytaj nasz artykuł: Jak się bawić z królikiem? 11 zabaw dla Twojego pupila

8. Akcesoria do pielęgnacji królika

Akcesoria dla królika są nieodłącznym elementem wyprawki, a wśród nich – artykuły do pielęgnacji. Podstawą jest szczotka do czesania. Wybieraj modele z delikatnym włosiem, które nie będzie szarpać pupila. Dla własnej wygody możesz również zdecydować się na wersję z wysuwanym mechanizmem, dzięki któremu łatwo oczyścisz szczotkę z zebranej sierści. Od siebie polecamy samoczyszczącą się szczotkę z gumową rączką – produkt stabilnie trzyma się w dłoni, dlatego możesz wykonywać pewne i spokojne ruchy podczas czesania. 

Wśród rzeczy dla królika powinny znaleźć się też cążki do pazurów. Warto postawić na obcinaczkę z blokadą krótkiego cięcia. Wówczas kawałek metalu zabezpiecza przed zbyt krótkim przycięciem pazurów i tym samym chroni zwierzę przed bólem.

Więcej o pielęgnacji pazurków pupila przeczytasz w naszym artykule:
Jak obciąć pazury królikowi? 5 kroków bezpiecznego skracania 

Lista rzeczy, których będziemy potrzebować przed zakupem królika

Przygotuj się na nowego członka rodziny i zbierz wszystkie rzeczy, których potrzebuje Twój pupil! Oto gotowa wyprawka dla królika – skompletuj ją, a następnie ciesz się towarzystwem kicającego przyjaciela. Powodzenia!

Zabezpieczenie kabli i podłogiZajęczaki uwielbiają skubać wszystko co zobaczą, dlatego polecamy zawczasu zaopatrzyć się w organizer do kabli i ochronne podkładki
Karma Wyprawka dla królika musi obejmować karmę – mogą to być np. gotowe, zbilansowane mieszanki.
SianoSiano powinno stanowić ok. 80% diety królika, dlatego w wyprawce dla zajęczaka musi się ono pojawić. Ze względu na różnice w zawartości białka dla młodszych osobników polecamy sianko z lucerny, a dla dorosłych – tymotkowa
PrzekąskiChcesz podarować pupilowi smaczny posiłek, a jednocześnie oszczędzić czas? Skorzystaj z gotowych mieszanek ziół! Jako urozmaicenie diety możesz stosować też niektóre warzywa i owoce.
KlatkaDla standardowego rozmiaru królika miniaturki polecamy klatkę o klasycznych wymiarach 100×55 cm
Wybieg dla królikaPrzenośna zagroda dla królika wydzieli bezpieczną przestrzeń dla Twojego pupila – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. 
TransporterSwojego czworonożnego przyjaciela możesz przenosić w plastikowym transporterze lub miękkiej torbie transportowej
KuwetaDla zachowania czystości w klatce niezbędna będzie kuweta dla królika oraz jej wypełnienie (np. w postaci pelletu drewnianego).
Miseczki i poidełkaWybierz stabilne pojemniki na karmę i wodę dla zwierzęcia. Sprawdzą się przede wszystkim ciężkie, ceramiczne miseczki, których królik nie przewróci. W wyprawce dla pupila możesz umieścić również poidełko z końcówką ze stali nierdzewnej
ZabawkiTu ogranicza Cię tylko wyobraźnia i materiały bezpieczne dla królika. Jako podstawę polecamy przede wszystkim piłki (np. wiklinowe), kulę smakulę oraz tunel!
Akcesoria do pielęgnacjiWśród rzeczy do pielęgnacji dla królika przyda Ci się szczotka do wyczesywania futra. Dodatkowo zadbaj o to, by w Twoim domu były cążki do pazurów

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Masz okazję być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *